افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 30 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1572 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
کنعانی: مذاکرات از طریق کانال‌های ذیربط در حال انجام است
19 دی 1401 - 14:58
شناسه : 2815
2
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین خبرها از مذاکرات رفع تحریم ها گفت: مذاکرات از طریق کانال‌های ذیربط در حال انجام است و این خواست دوطرف است.
ارسال توسط :
پ
پ

 ناصر کنعانی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره سفر دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران که قرار بود بعد از تعطیلات سال نو میلادی انجام شود، اظهار داشت: همکاری بین ایران و آژانس در حال انجام است و اطلاعی در مورد سفر اقای گروسی ندارم و نمی توان خبر جدیدی بدهم.

وی مچنین درباره روند مذاکرات رفع تحریم ها نیز گفت:‌ دو طرف در کانال‌های زیر ربط در حال مذاکره هستند که این خواست دو طرف است.

دولت نشریه فرانسوی مصداق خشونت طلبی است

سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سوالی در مورد اقدام نشریه فرانسوی در توهین به مقدسات اسلامی گفت: در این ارتباط هم اعلام موضع کردیم و هم اقدام عملی دیپلماتیک را انجام دادیم و وزارت خارجه بیانیه مهم و رسمی در این ارتباط منتشر کرد.

وی خاطر نشان کرد: ما بلافاصله پس از اطلاع از این اقدام، سفیر فرانسه در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کردیم و اعتراض رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران را به سفیر فرانسه و دولت این کشور ابلاغ کردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: اقدام این نشریه فرانسوی همانطور که تاکید کردیم، مصداق بارز نفرت پراکنی و توهین به ارزشها و مقدسات دیگر ملت ها به ویژه ملت های مسلمان و مصداقی از خشونت طلبی و تحریک به خشونت بود.

وی ادامه داد: اساساً اقدام این نشریه هم‌زمان با توهین به ارزش های ما توهین به مقدسات اسلامی توهین به زنان و شخصیت زنان و جایگاه زنان و حرمت زنان بود و متاسف هستیم که کشوری که مدعی حمایت از حقوق زنان است، با چنین اقدام زشتی اقدام کرده و علاوه بر توهین بر ارزش ها و مقدسات و ارزش‌های اسلامی و ملی ما، به مقام زنان و جایگاه زنان هم اهانت کرده است.

کنعانی تاکید کرد: متاسف هستیم که این نشریه در کشوری منتشر می‌شود که داعیه احترام به ارزش‌ها و حمایت از حقوق دیگران را دارد اما به بدیهی ترین اصول و مبانی حقوق بین‌الملل هم پایبندی نشان نمی‌دهد.

وی با یادآوری اینکه این نشریه سابقه سوء و وقیحانه در توهین به ساحت مقدس رسول اسلام(ص) دارد، اظهار داشت: اقدام این نشریه همزمان با اقدام رژیم صهیونیستی در هتک حرمت مسجد الاقصی نشان می دهد که دست صهیونیست‌ها در چنین اقدامی دیده می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: متاسفانه دولت فرانسه در این ارتباط نه تنها اعلام برائت نکرده بلکه به گونه‌ای با توجیه آزادی بیان از چه اقدامی حمایت کرده است ما این اقدام را مجدداً از این تریبون محکوم می‌کنیم و معتقد هستیم که هم دولت‌ها و ملت‌های جهان لازم است که نسبت به هتک حرمت ارزش ها ارزش انسان های اخلاقی و دینی واکنش نشان بدهند و آن را یک اقدام غیرقانونی و غیر اخلاقی علیه ارزش های انسانی و ارزش های جامعه بشری تلقی کنند.

عدم اطلاع رسانی به معنای عدم اقدام نیست

وی در پاسخ به سوالی در مورد جعل نام خلیج فارس گفت: دستگاه دیپلماسی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و عدم اطلاع رسانی به معنای عدم اقدام نیست؛ خلیج فارس، خلیج فارس است و بلافاصله از اینکه موضوع مطلع شدیم اعتراض خود را دولت عراق اعلام کردیم و موضوع در قالب رخداد ورزشی بود شاهد اقدام وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال بودیم.

کنعانی در مورد قرارداد راهبردی ایران و چین و اجرایی شدن آن گفت: امضا برنامه جامع همکاری های ۲۵ ساله بین ایران و چین محصول وجود اراده سیاسی رهبران عالی دو کشور است تا این قرارداد را بر مسیر روابط دوجانبه پیش بروند و این برنامه بر اساس توسعه روابط دو کشور است و مذاکرات دو جانبه ادامه دارد و مسئول همین موضوع سفری به تهران داشتند و توافقات خوبی صورت گرفت.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت سفارت افغانستان در تهران گفت: هیچ تحولی در این ارتباط رخ نداده و سفارت افغانستان در تهران در همان چارچوب در حال فعالیت است و اگر به جابه جایی ها دیپلماتیک صورت بگیرد در وضعیت مناسب صورت میگیرد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات یکی ازسناتورهای فرانسوی گفت: ما بهایی برای اظهارات شخصی و فردی قایل نیستم و باید بدانند با کشور مستقلی مثل ایران در منطقه صحبت میکنند.

برنامه ریزی برای سفر رئیس جمهور به ترکیه و سوریه

از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر آتی رئیس جمهور به برخی کشورهای منطقه سوال شد که وی توضیح داد: با توجه به دعوت به عمل آمده، سفر رئیس جمهور به سوریه و ترکیه در حال برنامه ریزی است.

کنعانی با بیان اینکه گفت‌وگوهای میان مقامات ایران و سوریه در سطوح عالی برقرار است، افزود: روابط تهران – دمشق روابط ممتازی است و میان وزرای خارجه دو کشور هم دیروز عصر انجام شد.

وی نقش جمهوری اسلامی ایران در بازسازی سوریه و نیز حمایت از دولت و ملت این کشور را برجسته توصیف کرد و با بیان اینکه ایران بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید دارد، اظهار داشت: در گفتگوی تلفنی وزارت امور خارجه دو کشور نیز بر این مواضع تاکید شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و قطر گفت: مناسبات ایران وقطر بین المللی و دو جانبه است و سفر رئیس کل بانک مرکزی و معاون وزیر خارجه کشورمان به دوحه در چارچوب تبادلات مالی و بانکی صورت گرفته است.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد گفت وگوهای ایران با اربیل و اقلیم  اظهار داشت: ایران با عراق روابط خوب و مناسبی دارد و مناسبات با همه حوزه ها در حال گسترش است؛ ایران روابط نزدیکی با اقلیم کردستان عراق دارد و ایران هر زمانی که برادران عراقی نیاز داشتند که از نقش ایران برای کمک به حل و فصل اختلافات میان اربیل و اقلیم کمک کند ایران دریغ نخواهد کرد.

انتقاد کنعانی از سوءاستفاده مقامات اروپایی از مفاهیم و واژگان

سخنگوی وزارت امور خارجه درپاسخ به سوالی درباره اقدام برخی نمایندگان پارلمان اروپا در حمایت از برخی اغتشاشگران و بحث کفالت سیاسی آنها اظهار داشت: متاسفانه شاهد استفاده نامطلوب برخی مقامات اروپایی از همه مبانی و اصول مورد احترام در روابط بین المللی و سوء استفاده از مفاهیم و واژگان حقوقی برای منافع نامشروع سیاسی آنها هستیم.

کنعانی این اقدامات را نمایشی و همراستا با اغراض سیاسی این کشورها و مقامات حزبی و پارلمانی آنها دانست و خطاب به آزاداندیشان و افکار عمومی دنیا اظهار داشت: اگر مدعیان حقوق بشر واقعاً به دنبال حمایت از ارزش های انسانی بوده و به دنبال حمایت از زندانیان سیاسی هستند، چرا توان خود را در به‌کارگیری کفالت سیاسی مورد ادعای خود در حمایت از زندانیان مظلوم فلسطین و هزاران زندانی مظلوم فلسطینی اعم از زن و مرد و کودک در زندان‌های مخوف رژیم صهیونیستی استفاده نمی کنند؟ چرا از ظرفیت کفالت برای حمایت از زندانیان سیاسی مظلوم در کشورهای متحده خودشان که مشهور حقوق بشر هستند استفاده نمی کنند؟ چرا از اینکه حالت سیاسی برای حمایت از آوارگان مظلوم کشورهای منطقه یمن سوریه لیبی که به دلیل جنگهای تحمیلی اروپا و غرب در منطقه ناگزیر به مهاجرت شده اند در اردوگاه های نامناسب در غرب نگهداری می شوند در زندان های اروپایی حضور دارند توانایی کفالت برای حمایت از آنها استفاده نمی‌کنند؟

وی تاکید کرد: این رفتارها استفاده سیاسی و سوء استفاده سیاسی از مبانی و مفاهیم مورد احترام حقوقی است و ما هم توصیه می کنیم از این کار دست بردارند و از کفالت و توانشان در کفالت سیاسی برای زندانیان مظلومی که در زندانهای اروپا و آمریکا به سر می‌برند و مورد بازداشت غیرقانونی قرار می‌گیرند، استفاده کنند.

کنعانی گفت: اینها اقداماتی بی ارزش و لوث کردن مفاهیم حقوقی و مفاهیمی که به لحاظ حقوقی می تواند بار مثبت و قابل احترامی داشته باشد اما با سوء استفاده سیاسی در مورد بی مهری قرار می گیرد.

پرونده هواپیمای اوکراینی طبق قوانین در حال پیگیری است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد پرداخت غرامت در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی، ضمن ابراز همدردی کنم با خانواده های این حادثه تلخ، اظهار داشت: همانطور که قبلا هم تاکید شده است ایران بر اساس چارچوب و قوانین و مقررات داخلی وظایف خودش را انجام می دهد و بر تعهدات و قوانین بین المللی خود تاکید دارد.

کنعانی با بیان اینکه ستاد کل نیروهای مسلح دیدگاه خود را در این خصوص مطرح کرده و تحقیقات نظامی در دادستانی تهران انجام شده است، افزود: دادگاه ذیصلاح ایران بر مبنای صلاحیتی که دارد به دنبال دادگاه عادلانه است و چندین دادگاه با حضور شاکیان آنها برگزار شده و از نماینده سفارت اوکراین در تهران نیز دعوت به عمل آورده است.

وی ادامه داد: ایران به همه شاکیان و خانواده ها اعلام کرده است که می توانند در دادگاه حضور پیدا کنند و در ارتباط با دلجویی از بازماندگان نیز مبلغی تصویب شده است که برخی مراجعه کردنه و دیه دریافت کردند.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد گفت وگوهای مقامات آمریکایی و صهیونیستی در مورد ایران گفت: چیز جدیدی نیست و موضوع هسته ای تنها سیاست جمهوری اسلامی نیست و کشوری که برجام را نقض کرده است دولت امریکا بوده و باید پاسخگو باشد و ایران هیچ وقت از خطوط ایران عبور نخواهد کرد و این فضا و مسیر همیشه باز نیست.

وی در پاسخ به سوالی در مورد بازداشت تبعه ایرانی در آلمان که در رسانه ها منتشر شد، گفت: هیچ موضوع رسمی از طرف آلمانی در این خصوص دریافت نکردیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد حج تمتع و عمره گفت: این موضوع قبلا هم بر قرار بوده و در سال گذشته شرایط خوبی را برای ایرانی ها شاهد بودیم و گفت وگوها و تماس ها در کشور نیز برقرار است.

 

تکمیل می شود

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.