افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 20 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1565 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
اتحاد کشورهای منطقه علیه گرد و غبار به رهبری ایران
16 شهریور 1402 - 17:18
شناسه : 5758
1
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا رییس سازمان هواشناسی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی موجب افزایش پدیده های جدی مانند افزایش گرد و غبار می شود، گفت: اجلاس بین المللی توفان های ماسه وگرد و غبار که به میزبانی و با محوریت ایران برگزار خواهد شد، فرصت بسیار خوبی برای ایجاد اتحاد و هماهنگی بین کشورهای متاثیر از گردوغبار در در جنوب و غرب آسیا است.
ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری راه وطن
پ
پ

این روزها به صورت جدی با رخداد گرد و غبار و پیامدهای آن مواجه هستیم و کشورها موظف هستند برنامه هایی برای سازگاری و مقابله با پیامدهای این پدیده در دستور کار خود داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: یکی از پیامدهای تغییر اقلیم افزایش رخداد پدیده های حدی است که به سبب آن توفان های گرد و خاک در منطقه ما (غرب آسیا) بسیار تشدید شده است. از طرفی به علت کاهش منابع آبی، از بین رفتن رودخانه های فصلی، کمبود بارش، خشکسالی خزنده ای که در غرب آسیا رخ داده که شرایط را برای وقوع گرد و خاک در این منطقه فراهم کرده است. بنابراین ضرورت یک هماهنگی منطقه ای بین کشورها و بین دولت های کشورها وجود دارد تا بتوانند پیامدهای زیان بار ناشی از این پدیده را کاهش دهند.

وی ادامه داد: از دیدگاه هواشناسی که وظیفه اصلی آن پایش مخاطرات وضع هوا است، این دیدگاه بسیار خوب می تواند کمک کند که یک پایگاه داده منطقه ای به صورت مشترک در اختیار داشته باشیم. این پایگاه داده علاوه بر داده های هواشناسی می تواند شامل لایه های آسیب پذیری و تاب آوری شهرها و کشورها نیز باشد که باید به یک اجماع و اتفاق نظری میان کشورها درباره این موضوع ها برسیم؛ چرا که مسئله سیاست داده در هر کشوری با کشورهای دیگر فرق دارد.

تاج بخش تاکید کرد: دسترسی به این اطلاعات کمک می کند که ما نیز دیدگاه بهتری از پایش وضع رخداد گرد و خاک در منطقه داشته باشیم و بر اساس داده و اطلاعاتی که از ایستگاه ها جمع می کنیم، در کنار اطلاعاتی که از منابع سنجش از دور همچون ماهواره ها، دیدارها و سایر ابزارهای هواشناسی به دست می آوریم می توانیم پیش بینی های بهتری را ارائه دهیم و مردم را از خطراتی که در اثر این پدیده می تواند به وجود آید، به ویژه در حوزه بهداشت و سلامت مردم را نسبت به مخاطرات این پدیده آگاه کنیم تا بدانند که در زمان بروز این رخداد چه برخوردی داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در کنار مسائل فنی موضوع ظرفیت سازی و فرهنگ سازی نیز برای عامه مردم بسیار مهم است که نقش تاثیرگذاری می تواند داشته و تصمیم خوبی باشد که در خروجی این اجلاسی که قرار است در تهران برگزار شود تهیه و تولید شود که تمام مردم منطقه نسبت به رخداد این پدیده یک آگاهی عمومی داشته باشند.

وی گفت: اگر بتوانیم در گام اول پایگاه داده و اطلاعات مناسب را در سطح منطقه ای ایجاد و حداقل با اطلاعات هواشناسی آن را راه اندازی کنیم و برای سایر لایه های اطلاعاتی دیگر توسعه دهیم، گام موثری در این بخش خواهد بود تا حداقل م پایش و پیش بینی این پدیده را به بهترین نحو انجام دهیم.

تاج بخش تصریح کرد: امروزه شعار سازمان هواشناسی هشدار سریع برای همه است که یکی از موارد هشدار سریع می تواند در مسئله گرد و خاک باشد. در کنار آن، مورد بسیار مهم دیگر نیز راه اندازی یک مرکز منطقه ای اقلیم در تهران است که با همکاری سازمان هواشناسی جهانی وارد مرحله نمایشی شده است. این نیز اتفاق خوبی است که کشورها بتوانند با اشتراک گذاری اطلاعاتشان کمک کنند و در این حوزه فعالیت داشته باشیم تا پایش و پیش بینی گرد و خاک را برای کشورهای همسایه با هدف حفاظت از جان و مال مردم انجام دهیم.

اجلاس بین المللی توفان های ماسه وگرد و غبار ١٨ و ١٩ شهریور ماه در تهران برگزار می شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.