افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 15 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1591 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
کاهش ۶۰ درصدی آتش‌سوزی در مناطق جنگلی کشور
28 مهر 1401 - 13:47
شناسه : 1964
2
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، آتش‌سوزی را یکی از معضلات منابع طبیعی به ویژه در مناطق زاگرس‌نشین اعلام کرد و گفت: در چهار سال اخیر شاهد روند کاهشی آتش‌سوزی در جنگل‌ها بوده‌ایم به طوری که امسال آتش سوزی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۶۰ درصد کاهش داشته است.
ارسال توسط :
پ
پ

تقی شعبانیان روز  پنجشنبه اظهار داشت: در مجموع آتش سوزی جنگل‌ها در سه چهار سال اخیر به ویژه سال جاری، روند کاهشی بسیار خوبی داشته است که نشان از ارتقا فرهنگ عمومی نسبت به حفظ جنگل‌ها دارد.

وی یکی از دلایل کاهش آتش‌سوزی را مجهز بودن سازمان و ادارات منابع طبیعی در استان‌ها از نظر مکانیکی و پایش دانست و ادامه داد: مهمترین عامل موثر در کاهش آتش‌سوزی‌ها، ارتقا فرهنگ مردمی بوده است که به واسطه فعالیت دسته‌جمعی در کل کشور و همکاری سمن‌ها و رسانه‌ها این اتفاق مثبت افتاده است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یادآور شد: امروز در کردستان به ندرت اتفاق می افتد فردی در جنگل اقدام به روشن کردن آتش کند و آن را خاموش نکند، موضوعی که ۱۰ سال پیش کمتر دیده می‌شد.

شعبانیان با اشاره به مقاومت برخی گونه‌های جنگلی در مقابل آتش سوزی، اضافه کرد: بررسی شده است تا گونه‌هایی در جنگل و پارک‌ها غرس شود که در مقابل حریق مقاومت بیشتری داشته باشند.

طرح جنگلداری اجتماعی در مرحله تدوین

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه طرح جنگلداری اجتماعی برای اولین بار در کشور اجرا می‌شود، افزود: طرح مذکور به خاطر مشکلات اقتصادی، اجتماعی‌ که در مناطق مختلف کشور وجود دارد، به صورت نمونه و آزمایشی در برخی استان ها و مناطق کوچک که انتخاب کردیم، اجرایی خواهد شد، در عین حال خیلی نباید عجله کنیم چون براساس شرایط اقتصادی مردم هر منطقه، کار بسیار حساس و پیچیده‌ای است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه این طرح در مرحله تدوین بوده و هنوز اجرایی نشده است، ادامه داد: امیدواریم از نیمه دوم سال ۱۴۰۲ وارد فاز اجرایی در عرصه شویم، چراکه کار پیچیده ای است و خیلی از مسائل و جوانب کار باید در نظر گرفته شود.

شعبانیان اظهار امیدواری کرد از طریق اجرای طرح جنگلداری اجتماعی گامی مثبت در جهت مدیریت جنگل‌ها برداشته شود و اضافه کرد که در دنیا و کشور ما با سابقه اجرای طرح‌های منابع طبیعی، به این نتیجه رسیده ایم که تنها راه مدیریت جنگل هایی که ارتباط مردمی بالایی (با بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد ارتباط مردم با جنگل) دارند، همین اجرای طرح‌های اجتماعی است؛ یعتی مردم باید به عنوان عضو و محور اصلی اینگونه طرح‌ها در نظر گرفته شوند تا شاهد مدیریت پایدار جنگل‌ها باشیم.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح در هر استان به صورت آزمایشی و مقدماتی بین هزار تا سه هزار هکتار در مرحله اول پیش بینی شده است، ادامه داد: طبق ارزیابی انجام شده و بر اساس نظر کارشناسان و بیش از ۹۰ درصد مردمی که با منابع طبیعی در ارتباط هستند، مدیریت پایدار جنگل‌ها و احیا و حفظ آن، با محوریت مردم قابل تحقق است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، محل اجرای طرح جنگلداری اجتماعی را در مرحله اول منطقه زاگرس عنوان کرد و ادامه داد: این طرح قابلیت اجرا در مناطق شمالی و دیگر نقاط کشور هم دارد اما نباید عجله کرد؛ ضمن اینکه در این مدت در فضای مجازی، روستاها و مردم مرتبط با منابع طبیعی نظرسنجی‌ کردیم که آیا طرح اجرا شود یا نه؟

شعبانیان با اشاره به اینکه این طرح در ۷۰ درصد جنگل‌های دنیا با ارتباط مردمی ۵۰ درصد اجرا شده است، تاکید کرد: اگر طرح و الگوی درستی داشته باشیم، دیگر سازمان ها هم به کمک ما خواهند آمد، همچنانکه استانداری‌ها و فرمانداری‌ها نیز حمایت‌های خوبی داشته اند.

وی اجرای طرح جنگلداری اجتماعی را نیازمند اعتبار زیاد و اختصاص آن در بودجه سال آینده دانست و افزود: اعتبار در نظر گرفته شده برای تدوین این طرح در استان‌ها متفاوت است، به عنوان مثال برای کردستان از ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، جنگل‌های کشور را بیمار و تعادل اکولوژیک آن را به هم خورده توصیف کرد و یادآور شد: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که اقدامات انجام شده به صورت مسکن است و اگر می خواهیم مساله را حل کنیم و در بلند مدت باید تعادل اکولوژیکی جنگل‌ها برقرار شود تا دیگر شاهد طغیان حشره‌ای نباشیم.

شعبانیان گفت: معتقدم جنگل های پایدار با شاخص های پایدار حتی اگر مورد هجمه آفات خارجی باشد جای نگرانی نیست، چرا که جنگل می‌تواند خود را بازسازی کند.

وی باز هم به این نکته اشاره کرد که طرح جنگلداری اجتماعی هنوز تدوین نشده است اما قطعا با اجرای این طرح، مردم مرتبط با جنگل، متوجه منافع آن خواهند شد.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت که این ساختار باید دیده و منافع مردم در عرصه های جنگلی باید تامین شود، یعنی گره زدن احیای جنگل با منافع مردم، مایه رضایت بهره‌برداران نیز خواهد شد.

شعبانیان اظهار داشت: اگر بخواهیم یک اکوسیستم و با ارزش جنگل را حفظ کنیم باید هزینه کنیم و فرصت طلایی به وجود آمده است، ضمن اینکه وزیر جهاد کشاورزی نیز نسبت به این مساله حساس شده است و بر ضرورت احیای زاگرس به عنوان تنطیم کننده چرخه آب و مانع گسترش ریزگردها، تاکید دارد.

وی افزود: علاوه بر اهمیت رییس جمهور برای حفظ جنگل، جلسه ای درسطح دولت تحت عنوان کمیته احیای جنگل های زاگرس تشکیل می شود که نشان از حساسیت دولت نسبت به این قضیه و فرصت خوبی برای حفظ این عرصه ها است، همچنانکه نمایندگان مجلس در استان‌های زاگرس نشین و کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در این زمینه همگام هستند.

قاچاق چوب معضلی در سراسر کشور

شعبانیان قاچاق چوب را معضلی در سراسر کشور خواند و ادامه داد: قیمت چوب نسبت به ۶ سال قبل تا امروز چندین برابر شده، حتی در برخی گونه‌ها ۴۰ برابر افزایش یافته که این مهم از دلایل اصلی قاچاق چوب است.

وی یکی دیگر از دلایل افزایش قاچاق چوب را مشکلات اقتصادی و معیشتی روستاییان عنوان کرد و یادآور شد: با وجود عوامل ذکر شده، طبیعی است که قاچاق چوب در کشور روند افزایشی داشته باشد.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از ارائه آمار قاچاق چوب خودداری کرد و گفت: باید ریشه ای این مشکل را حل کنیم و همین طرح جنگلداری اجتمادی، مانعی برای قاچاق چوب خواهد بود، چراکه در طرح مذکور، مردم منافعشان را مراقبت از جنگل می‌دانند.

شعبانیان تاکید کرد: سازمان منابع طبیعی به شدت با قاچاق چوب برخورد می‌کند و در این زمینه کوتاهی نمی‌کند، البته مراجع قضایی هم در این قضیه همگام هستند که جای بسی خرسندی است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.