افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 30 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1572 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
صدور قطعنامه با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است/ آلمان سوابق تاریکی در زمینه حقوق‌بشری دارد
30 آبان 1401 - 13:23
شناسه : 2322
2
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا سخنگوی وزارت امورخارجه گفت:متاسفانه صدور قطعنامه با انگیزه‌های سیاسی در حالی صورت گرفت که ایران هم شفاف ترین برنامه صلح آمیز هسته‌ای را در مقایسه با میزان تاسیسات تحت نظارت آژانس در جهان دارد و هم بیشترین بازرسی‌های انجام شده آژانس از فعالیت‌های هسته ای ایران صورت گرفته است.
ارسال توسط :
پ
پ

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری با خبرنگاران به تحولات دیپلماتیک در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: هفته گذشته هفته پرکار و پر تحرکی را در حوزه دیپلماسی خارجی شاهد بودیم، سفر وزیر خارجه عمان به تهران و دیدار وی با رئیس جمهوری و برگزاری دور مذاکرات وزرای امور خارجه دو کشور در ارتباط با موضوعات دو جانبه و منطقه‌ای مورد گفت‌وگو و تبادل نظر صورت گرفت. همچنین شاهد سفر معاون وزیر خارجه ارمنستان به تهران بودیم و دیدار ایشان با وزیر امورخارجه کشورمان صورت گرفت.

وی ادامه داد: همچنین گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان با همتایانش آن در کشورهای آفریقای جنوبی، پاکستان، جمهوری آذربایجان، قطر و عراق و برگزاری نشست هم‌اندیشی و تبادل نظر وزیر خارجه با روسا و نایب رئیس گروه‌های دوستی مجلس شورای اسلامی انجام شد که در مورد ارتباط با سایر کشورها به منظور تبادل نظر در خصوص آخرین وضعیت همکاری‌های پارلمانی میان مجلس شورای اسلامی با مجلس کشورها و استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی پارلمانی در ارتباط با مناسبات دوجانبه انجام شد.

کنعانی به انتشار اولین شماره مجله دیپلمات بود اشاره کرد و گفت: اولین مجله دیپلمات در اختیار عزیزان جهت اطلاع قرار گرفت که با پیشنهاد و ابتکارعمل وزیر امور خارجه پیگیری شد و توسط مرکز سخنگوی و دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه به مرحله انتشار رسید و امروز یک نسخه را جهت استفاده و ابراز نظر عزیزان در خدمت شما قرار دادیم. قطعاً شما خبرنگاران با تجربه در حوزه سیاست خارجی هم هستید که می‌توانید به تقویت محتوای این مجله و مفید بودن هرچه بیشتر آن با نظرات و پیشنهادات خود به وزارت امورخارجه کمک کنید.

برای مردان پر تلاش تیم ملی آروزی موفقیت و پیروزی داریم

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: امروز شاهد اولین بازی تیم جمهوری اسلامی ایران در مسابقات جام جهانی قطر هستیم و بار دیگر برای مردان پر تلاش و سخت کوشی در اولین بازی که امروز خواهند داشت آرزوی موفقیت و پیروزی می‌کنیم. انشالله همه ما شاهد بازی خوب دیدنی و جذاب توام با نتیجه مطلوب برای تیم ملی جمهوری اسلامی باشیم و تا دل مردم ایران هم دیدن برای بازی و هم نتیجه بازی خوش شود.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات سازمان انرژی اتمی در نطنز و فردو در واکنش به قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران گفت: همانطور که اشاره کردید موضع وزارت امور خارجه در ارتباط با این تحول دیشب منتشر و رسما اعلام شد و عزیزان در جریان جزئیات آن قرار گرفتند. طبیعتاً همان طور که اشاره شد اقدام جمهوری اسلامی ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای که متاسفانه با اقدام سیاسی دولت آمریکا و سه کشور اروپایی در یک رویکرد سیاسی صورت گرفت و عملاً این را با فشار سیاسی بر شورای حکام تحمیل کردند اینکه جزئیات اقدام به عمل آمده از سوی جمهوری اسلامی چه بوده است را انشاالله سازمان انرژی اتمی متناسب با شرایط و نیاز اطلاع رسانی خواهد کرد و بنده در جایگاه نیستم که درباره جزئیات اقدام صحبت کنم اما همانطور که در مواضع منتشر شده ما مورد اشاره قرار گرفت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این ارتباط در جریان قرار گرفت و اقدام به عمل آمده با حضور ناظران سازمان بین المللی انرژی اتمی صورت گرفت.

صدور قطعنامه با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است

وی تاکید کرد: متاسفانه همانطور که تاکید کردیم صدور قطعنامه با انگیزه‌های سیاسی در در حالی صورت گرفت که ایران هم شفاف ترین برنامه صلح‌آمیز فعالیت هسته‌ای را در مقایسه با میزان تاسیسات تحت نظارت آژانس در جهان دارد و هم بیشترین بازرسی‌های انجام شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران صورت گرفته است لذا انتظار این بود که در ارتباط با همکاری های سازنده ایران با آژانس از اقدامات سیاسی پرهیز شود و اجازه بدهند که همکاری‌های خوب ایران با آژانس به ویژه با گفتگوهای اخیر هیئت عالی‌رتبه جمهوری اسلامی با دبیرکل و مقامات آژانس واردی روند جدیدی شده بود، این روند ادامه پیدا کند و بتوانند طرفین بتوانند به نتایج خوبی برسند اما اقدام این چهار کشور متاسفانه نشان داد همچنان مایل هستند با رویکردهای سیاسی فعالیت‌های فنی میان ایران و آژانس را دچار خلل کنند لذا در این زمینه جمهوری اسلامی ایران واکنش لازم را همانطور که از قبل هم اعلام کرده بود، نشان داد و مبنای جمهوری اسلامی در ارتباط با آژانس این است که تعهد و تکلیف در مقابل حقوق است اگر جمهوری اسلامی تکالیفی دارد در ارتباط با آژانس حتماً حقوقی هم دارد بنابراین حقوق جمهوری اسلامی ایران به تکالیف خود پایبند است همانطور که همواره در تعامل و ارتباط نزدیک و سازنده با آژانس اثبات کرده است که به روند تعامل و همکاری و انجام تکالیف خود پایبند است در همه چارچوب فعالیت ها و اقدامات خود را ادامه خواهد داد.

سیاسی کردن موضوع حقوق بشر به هیچ وجه سازنده نیست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد تصویب قطعنامه درباره وضعیت حقوق بشر در سازمان ملل گفت: ما دیدگاه خودمان را نسبت به این موضوع مطر کردیم و دستگاه دیپلماسی نسبت به اقدامات آلمان با مدیرکل های خود در این ارتباط با جزئیات و تفصیل در جلسات گذشته بیان کرده است. نگاه جمهوری اسلامی ایران این است که سیاسی کردن موضوع حقوق بشر به هیچ وجه سازنده نیست و استفاده ابزاری از حقوق بشر نمی‌تواند به پیشبرد ارزش‌ها و اهداف جامعه جهانی در ارتباط با حقوق بشر کمکی کند از این حیث هرگونه از کشورهای غربی که به آن اشاره کردید از جمله آلمان در ارتباط با طرح موضوعات حقوق بشری جمهوری اسلامی حقوق بشر سازمان ملل متحد از نظر ما اقدام با انگیزه ها و رویکرد سیاسی است و ما اینگونه اقدامات را محکوم می‌کنیم و معتقد هستیم که رویکرد سیاسی نسبت به مقوله حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن رویکرد غیر سازنده است و هیچ کمکی به ارتقای حقوق بشر در هیچ کشوری یا جامعه جهانی نخواهد کرد.

وی افزود: تاکید می‌کنیم که کشورهایی که به مقوله حقوق بشر اهمیت می‌دهند باید در برابر اینگونه رویکردها بایستند، دولت آلمان در طول تاریخ سوابق تیره و تاری در ارتباط با حقوق بشر دارد و کشورهایی در این ارتباط در حال پیشگامی برای استفاده ابزاری از حقوق بشر هستند از جمله در قبال ایران سوابق حقوق بشری آنها تیره و تار است. کشورهایی در شورای حقوق بشر سازمان ملل حضور دارند و بعضی از آنها عضو دائم شورای امنیت هستند در طول تاریخ جنایات زیادی علیه بشریت مرتکب شده‌ و صلح و امنیت بشریت را  به خطر انداخته اند و جان هزاران انسان‌ها را در جنگ‌ها و مداخلات غیرقانونی مختلف قربانی امیال سیاسی خود کردند. قطعا این اقدامات به جایی نخواهد رسید و معتقدیم ادعاهای حقوق بشری علیه کشورهای مستقل و استفاده از آنها برای پیشبرد اهداف سیاسی مخل روند ارتقای موضوع حقوق بشر به عنوان موضوع دارای جایگاه رفیع در جامعه جهانی است.

دولت آلمان در طول تاریخ سوابق تاریکی در زمینه حقوق بشر دارد

کنعانی با بیان اینکه دولت آلمان در طول تاریخ سوابق تاریکی در زمینه حقوق بشر دارد، گفت: دولت آلمان فاقد جایگاه سیاسی و اخلاقی است و حق اقدامات اینگونه علیه کشورهای مستقل از جمله ایران را ندارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد نامه شورای حکام درباره ایران ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و استفاده از مکانسیم ماشه گفت: مایل به پیش بینی و اقدامات این دسته از کشورها نیستم اما آنچه که مهم است اینکه جمهوری اسلامی همان طور که قبلا هم اعلام کرده در مقابل تعامل سازنده، تعامل سازنده خواهد داشت و در برابر رفتارهای غیر سازنده واکنش متقابل و موثر خواهد داشت و در عمل هم اثبات کرده در ارتباط با هر گونه اقدام احتمالی غیرسازنده از سوی این دسته از کشورها، ایران واکنش جدی قاطع و موثر خواهد داشت. ما توصیه می‌کنیم به کشورهایی که متاسفانه با استفاده از مجامع بین المللی و سازمان‌های تخصصی بین المللی به دنبال رویکردهای سیاسی و به دنبال اعمال فشار علیه کشورهای مستقل هستند از اینگونه رویکردهای غیر ساده زنده دست بردارند و اجازه سیاسی کردن سازمان های غیر تخصصی و بین‌المللی را که کارکرد آنها کمک به حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و تقویت همکاری‌های چندجانبه است را ندهند و اجازه بدهند تا اینگونه سازمان‌ها فعالیت‌های رسمی و قانونی خود را انجام دهند.

بازنگری ایران درباره سفر هایت آژانس بین المللی انرژی اتمی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد سفر رافائل گروسی به تهران گفت:همانطور که در جلسه قبل هم اعلام شد و در منابع خبری هم آمده است، متعاقب سفر هیئت عالیه جمهوری اسلامی ایران متشکل از نمایندگان سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه، مذاکرات خوبی با آژانس صورت گرفت و توافق هایی نیز انجام شده بود برای انجام همکاری های خوب و سازنده دو طرف و برای رفع اختلاف نظرها و کمک به حل و فصل موضوعات باقی مانده که موضوع سفر هیئت آژانس به تهران هم جزو موضوعاتی بود که در چارچوب توافق قرار داشت که قرار بود در زمان مناسب انجام شود. طبیعتا با شرایط جدیدی که رخ داد و برنامه سیاسی که توسط آمریکا و کشورهای اروپایی صورت گرفت و قطعنامه سیاسی در شورای حکام علیه ایران صادر شد، اقدامات بعدی با توجه به شرایط جدید صورت گرفت و لازم است موضوعات ارزیابی مجدد شود و سازمان انرژی اتمی اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

اقدامات دیپلماتیک و حقوقی علیه رسانه‌های لندن نشین

وی در مورد اقدامات رسانه‌های لندن نشین علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: هم اقدامات سیاسی و دیپلماتیک صورت گرفته و هم اقداماتی که زمینه‌ساز اقدام حقوقی علیه رسانه‌هایی است که متاسفانه در فعالیت عملاً همانند یک اتاق عملیات و اتاق جنگ عمل برای ایجاد آشوب و بی ثباتی و ناامنی در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران عمل میکنند، ما در جلسات قبل هم به برخی از این اقدامات طرف ایرانی اشاره کردیم و اقدامات سیاسی ما ادامه دارد. اقدامات حقوقی هم به صورت اولیه انجام شده است. دستگاه دیپلماسی از ظرفیت‌های دیپلماتیک خود استفاده کرده و نهادهای حقوقی ذیربط جمهوری اسلامی در این زمینه اقدام و عمل خواهند کرد.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه گفت: سکوت مجامع بین المللی متاسفانه یکی از دلایل استمرار حملات غیرقانونی رژیم صهیونیستی و اقدام این رژیم علیه تمامیت ارضی سوریه است که عدم واکنش جدی و بازدارنده مجامع مسئول بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد و عدم واکنش جدی کشورهای مستقل و موثر در این ارتباط موجب این اتفاق شده است. هرگونه تجاوز رژیم صهیونیستی علیه سوریه و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشور بر آسمان این کشور قطعاً نقض صریح و فاحش مقررات بین‌المللی است و از نظر ما محکوم است.  مجامع بین‌المللی و سازمان ملل متحد و شورای امنیت باید واکنش جدی نسبت به این موضوع انجام دهند و در این ارتباط قطعاً همه جهانیان مسئولیت دارند و باید به مسئولیت خود عمل کنند. متاسفانه مردم سوریه در طول سالیان گذشته به طور متوالی و متمادی قربانی اقدامات غیرقانونی و تجاوزات رژیم صهیونیستی بوده‌اند و ما در این ارتباط از هرگونه اقدام دولت سوریه برای حفاظت از خود و حمایت از امنیت مردم این کشور حمایت می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات گروهک‌های تروریستی از خاک اقلیم کردستان عراق علیه ایران گفت: اراده ای برای مزاحمت‌های گروهک‌های تروریستی در مناطق مرزی ایران در اقلیم کردستان عراق و خود عراق دیده نمی‌شود و یا اینکه برای این اتفاق ناتوان هستند، قطعاً انتظار جمهوری اسلامی ایران این است که از خاک عراق هیچگونه تهدیدی متوجه امنیت جمهوری اسلامی ایران نشود و خاک عراق به عنوان محل و نقطه تهدید علیه جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار نگیرد، ما همانطور که اشاره کردید این انتظار را داریم که دولت عراق و مقامات دولت محلی کردستان عراق هم به مسئولیت بین‌المللی خود عمل کنند و هم به تعهداتی که در چارچوب مذاکرات دوجانبه با مقامات جمهوری اسلامی داده‌اند عمل کنند.

اقلیم کردستان نباید محل صدور تجهیزات و تسلیحات  به داخل ایران باشد

وی افزود: این اتفاق متاسفانه به رغم قول‌های مکرری که ما از مقامات دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق دریافت کرده‌ایم رخ نداد و در نتیجه جمهوری اسلامی مبتنی بر حقوق قانونی خود برای حفاظت از امنیت مرزها و سرزمین خود و امنیت شهروندان خود برای تامین امنیت و دفاع تهدید اقدام می‌کند. ما در یک ماه گذشته شاهد برگزاری دو جلسه در تهران و بغداد میان مسئولین عالیه امنیتی دو کشور بوده‌ایم و در این دو جلسه مشخصاً انتظارات و توقعات جمهوری اسلامی به وضوح بیان شد و تاکید شد که نباید اقلیم کردستان عراق محل و نقطه تسلیحات و تجهیزات برای داخل ایران باشد و این تسلیحات و تجهیزات در اختیار آشوبگران و تروریست‌ها برای سلب امنیت شهروندان ایرانی و ایجاد اخلال در امنیت جمهوری اسلامی قرار بگیرد اما متاسفانه تا الان این انتظاراتی که جمهوری اسلامی داشت برآورده نشده است و ایران حتما معتقد به احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است و این موضوع برای ما بسیار مهم است اما در عین حال گروه‌های تجزیه طلب و تروریستی که در داخل خاک عراق و در منطقه اقلیم کردستان عراق هستند قبل از اینکه امنیت ایران و امنیت شهروندان و مرزبانان ما را نقض کنند با این اقدامات مسلحانه تروریستی حاکمیت عراق را نقض کرده‌اند، بنابراین در این ارتباط جمهوری اسلامی ایران از بسط حاکمیت دولت عراق در طول نوار مرزی مشترک میان ایران و عراق به ویژه در اقلیم کردستان را استقبال و حمایت می‌کند و امیدوار هستیم دولت عراق با این اقدام و بسط حاکمیت و سلطه خود در مناطق مرزی از ادامه اقدامات گروه‌های تجزیه‌طلب مسلح علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی پیشگیری کند.

به تغییر و تحولات و جابه‌جایی‌های حزبی در آمریکا توجهی نمی‌کنیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد انتخابات انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا گفت: ما دوران مختلفی را از سلطه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مراکز سلطه آمریکا تجربه کرده‌ایم و در طول سالیان متمادی از سیاست خصمانه دولت آمریکا و مراکز رسمی این کشور علیه جمهوری اسلام چیزی کم نشده است .بنابراین ما به تغییر و تحولات داخلی و جابجایی های حزبی در مراکز سلطه دولت آمریکا توجهی نمی کنیم و اهتمام نمی ورزیم. آن چیزی که برای ما حائز اهمیت است و آنچه انتظار دولت و ملت ایران است این است که دولت آمریکا از اقدامات خصمانه و غیرقانونی علیه دولت و ملت ایران دست بردارند و اجازه دهد روند مناسبات بین‌المللی در مدار صحیح خود حرکت کند.

ایران همواره پایبند به مسیر مذاکرات است

وی  در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات وین گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره پایبند به مسیر مذاکره است و میز مذاکره را ترک نکرده و تا الان مسئولانه عمل کرده و امیدواریم طرف‌های مقابل در همین چارچوب و مسئولانه عمل کنند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد سفر وزیر خارجه عمان به تهران و بحث‌ آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران گفت:‌ رابطه ما با عمان بسیار دوستانه و سازنده است. موضوعات مختلفی برای گفت‌وگو تبادل نظر و همکاری در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد که گفت‌وگوهای اخیر در تهران متمرکز بر همین موضوعات بود. مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور روند رو به رشدی را در یک سال گذشته شاهد است. تقویت این مناسبات و تحکیم آن نیازمند مشورت‌های نزدیک دو کشور در حوزه بانکی و اقتصادی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای وزیر خارجه عراق مبنی بر تمایل ادامه مذاکرات تهران و ریاض گفت: بارها اشاره کردیم که مذاکرات انجام شده به توافقاتی منجر شد که اگر این توافقات اجرایی شود می‌تواند زمینه‌ساز برداشتن گام‌های جدید برای ادامه مذاکرات در بخش‌های سیاسی دو کشور و برداشتن گام‌های جدید باشد و ما همچنان منتظر این اقدامات هستیم.

کنعانی بیان کرد: اقدامات کشورهایی که در آژانس علیه ایران رای داده‌اند و یا موضع گرفته‌اند و تحت فشار آمریکا و تحت اقدام سیاسی برخی از کشورها سازنده نبوده است کما اینکه چنین اقدامی در مرحله قبل در خردادماه گذشته و در قطعنامه‌ای که علیه ایران صادر کردند هم سازنده نبوده است.

وی تصریح کرد: باید اجازه بدهند که جمهوری اسلامی ایران وآژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب موضوعات فنی و خارج از فشارهای سیاسی که بر آژانس وارد می‌شود مسائل خود را حل و فصل کنند و از این جهت گمان می‌کنیم آنهایی که در آژانس به این قطعنامه رای داده‌اند اقدامات سازنده نکرده‌اند چه آنهایی که مستقلانه عمل کردند و چه کسانی که تحت فشار سیاسی دولت آمریکا و سه کشور اروپایی در این زمینه اقدام کردند.

کنعانی درباره موضع‌گیری وزارت خارجه از حمایت مجارستان از حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای گفت: اینکه کشوری از حق جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت کند، درواقع اعتراف به حق مشروع است.  همه کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهایی که عضو معاهدات پادمانی و عدم اشاعه هستند در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی و مقررات آژانس حق فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای دارند و جمهوری اسلامی از این حق مستثنی نیست. بنابراین اعتراف به این حق اعتراف به حق مشروع است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با اقلیم کردستان عراق گفت: در این ارتباط موضع و دیدگاه خودم را بیان کردم. ما امیدوار هستیم که دولت مرکزی عراق با بسط حاکمیت خود و استقرار نیروهای مرزبانی و نظامی خود در طول مرزهای مشترک مانع فعالیت‌های گروه‌های تجزیه‌طلب مسلح تروریستی علیه امنیت جمهوری اسلامی و امنیت مرزهای مشترک شود و جمهوری اسلامی مجبور نباشد برای دفع تهدید از ناحیه اینگونه گروه‌ها به اقدامات بازدارنده دیگری دست بزند.

کنعانی یادآور شد: ما به وعده‌هایی که دولت عراق داده همچنان امیدوار هستیم و آرزو می‌کنیم دولت عراق در اجرای این تعهدات موفق باشد و بتوانیم مرزهای دو کشور را مرزهای توام با صلح و امنیت و تقویت پیوندهای دوستی و برادری قرار دهیم.

درمورد حمله به کشتی متعلق به رژیم صهیونیستی اطلاعی ندارم

کنعانی در سوالی درخصوص حمله به نفتکش رژیم صهیونیستی گفت: در ارتباط با آنچه که درباره حمله به کشتی متعلق به رژیم صهیونیستی انجام شده اطلاعاتی ندارم که اظهارنظر کنم. رژیم صهیونیستی به دلیل سالیان طولانی و دهه‌های متمادی جنایت علیه ملت‌ها و دولت‌های منطقه دشمنان بسیار زیادی برای خود در منطقه ایجاد کرده است دشمنانی که قطعاً آمادگی دارند که در پاسخ به جنایات رژیم صهیونیستی در هر کجا که بتوانند واکنش به این جنایات نشان بدهد و انتقام بخشی از جنایات آنها را بگیرد.

وی ادامه داد: بنابراین حتماً در منطقه طرف‌های زیادی هستند که هم این انگیزه و هم توانایی حمله به اهداف و منافع رژیم صهیونیستی را دارند اما اینکه دولت آمریکا در ارتباط با منطقه با استفاده از برخی از تحولات و بهانه‌جویی‌ها به‌دنبال تقویت نظامی‌گری و فعالیت‌های ثبات‌زدا در آبهای بین‌المللی منطقه و آب‌های منطقه‌ای باشد از نگاه ما چنین اقدامی مردود است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: ما نقش آمریکا را در منطقه در طول سالیان طولانی متاسفانه نقش غیرسازنده و بی‌ثبات کننده دیدیم و این رفتار دولت آمریکا برای همه طرف‌های منطقه‌ای اثبات شده است آمریکا در هیچکدام از کشورهایی که در منطقه حضور داشته ثبات و امنیت به همراه نیاورده است حمایت دائمی و یک جانبه دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی حمایت کاملا آشکاری است همه می‌دانند آمریکا، رژیم صهیونیستی را متحد بلامنازع و اصلی خود در منطقه می‌داند و همواره منافع دیگر کشورها و ملت‌های منطقه را قربانی منافع نامشروع رژیم صهیونیستی کرده است.

افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه را مخل ثبات و آرامش می‌دانیم

کنعانی عنوان کرد: قطعا هرگونه افزایش حضور نظامی آمریکا و شناورهای آمریکا در آبهای بین‌المللی منطقه را مخل ثبات و آرامش در منطقه می‌دانیم و معتقد هستیم که بهترین روش در تقویت صلح و ثبات در منطقه و به‌ویژه در آب‌های بین‌المللی و منطقه‌ای تقویت همکاری‌ کشورهای ساحلی و منطقه‌ای با یکدیگر است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.