افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 16 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1591 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت در همه استان‌ها/تاکید بر مهار تورم و بهبود معیشت مردم
21 دی 1401 - 14:17
شناسه : 2860
1
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا رئیس جمهور رشد باثبات اقتصادی، عدالت محوری و کارآمدسازی نظام حکمرانی را سه رویکرد اصلی لایحه ۱۴۰۲ برشمرد و اظهار داشت: در این لایحه ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در همه استان‌ها پیش بینی شده است تا اعتبارات عمرانی و توسعه‌ای استان‌ها به صورت نظام مند پرداخت شود.
ارسال توسط :
پ
پ

 آیت الله سیدابراهیم رئیسی روز چهارشنبه – ۲۱ دی – برای تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس برگزار شد، حضور یافت.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه دولت با همکاری مجلس توانست در سال ۱۴۰۱ گام‌هایی بردارد و اقدامات خوبی انجام دهد، اظهار داشت: بدون تردید این موفقیت‌ها توجه همه کسانی است که با دغدغه‌مندی، دلسوزی و تلاش، همت کردند کارها به پیش برود و به جمهوری اسلامی ایران خدمت کنند.

رئیس جمهور با ارایه توضیحاتی درباره روند ارسال لایحه بودجه به مجلس گفت: بخش اول لایحه بودجه شامل بودجه شرکت‌های دولتی ابتدای آبان ماه تقدیم مجلس شد تا قانونگذار وقت بیشتری برای بررسی وضعیت شرکت‌ها داشته باشد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه پنجم دی ماه نیز لایحه بودجه تحویل مجلس شد، به دو بخشی شدن لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: یک بخش بودجه مربوط به جداول و بخش دوم مربوط به تبصره ها و احکام است و اینکه دو بخش شد، به اصلاح آیین نامه داخلی مجلس باز می گردد که این اصلاحیه بین شورای نگهبان و مجلس در رفت و آمد بود و در نهایت نظر مجلس نهایی شد.

بودجه ۱۴۰۲ بر اساس سیاست های کلی برنامه هفتم نگاشته شد

وی با یادآوری اینکه بخش جداول بودجه امروز تقدیم مجلس می شود، افزود: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تمام تلاش این بود که با سیاست‌های اعلامی مقام معظم رهبری، سیاست‌های برنامه هفتم کاملاً تطابق داشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه سیاست های کلی برنامه هفتم اواخر شهریور ماه به دولت ابلاغ شد، عنوان کرد: دوماه می‌گذرد که دولت درگیر تدوین و نهایی کردن بودجه سال آینده است. طبیعتاً چون دوستان ما در دولت از تیرماه به بعد تدوین لایحه بودجه را شروع می‌کنند در میانه تدوین لایحه بودجه، سیاست‌ها ابلاغ شد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور با الهام از سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه نگاشته شده است، یادآور شد: بررسی این سیاست ها یک سال و نیم در مجمع تشخیص مصلت نظام مطرح بود و از زمانی که به دفتر مقام معظم رهبری تحویل دادند، در زمان بسیار کوتاه در دفتر نهایی شد و به امضا و تنفیذ رهبر معظم انقلاب رسید.

رئیس جمهور گفت: دولت برای اینکه بتواند هم بودجه را تمام کند و هم برنامه جامع و کاملی را تقدیم مجلس کند، نیازمند یک زمان است و بنابراین با آغاز بررسی لایحه بودجه، دولت نیز تلاش می کند تا به زودی برنامه هفتم را تقدیم مجلس شورای اسلامی شود.

آیت الله رئیسی با یادآوری اینکه برنامه های توسعه در گذشته به میزان مورد انتظار اجرایی نشده و گاهی میزان تحقق برنامه‌ها ۳۰ تا ۳۵ درصد اعلام متحقق برنامه اعلام می شود، اظهار داشت: رهبر انقلاب در ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم نکات مهمی را مورد اشاره قرار دادند که در تدوین بودجه ۱۴۰۲ مورد تاکید دولت قرار داشته است.

وی افزود: در این رابطه دولت احکام دائمی را از احکام سالانه جدا کرده است تا کسب و کارها ثبات بیشتری یافته و هم مجلس در سال‌های آینده به شکل آسان تری بودجه را به تصویب برساند.

تا آخر سال دچار کسری بودجه نخواهیم شد

رئیس جمهور با ارایه گزارشی از عملکرد دولت در سال جاری اظهار داشت: تلاش این بوده که در سال جاری با کسری بودجه مواجه نشویم. البته از مجلس به ویژه از کمیسیون برنامه بودجه و همچنین سازمان برنامه بودجه در این باره تشکر می‌کنم. هرچند که در دولت وبخش‌هایی ممکن است برخی گله مند باشند ولی هر دو نهاد پیگیری کردند که گرفتار کسری بودجه نشویم و تلاش مجلس و دولت برای جلوگیری از کسری بودجه مهم است.

آیت الله رئیسی ادامه داد: البته با توجه به درآمدهایی که دولت داشته، پیش بینی می‌شود تا آخر سال این درآمدها پایدار باشد، برخلاف آنچه که برخی در رسانه‌ها عنوان می‌کنند، تلاش خواهد شد که امسال دچار کسری بودجه نشویم که این هر دو خواست مجلس و دولت است.

وی با اشاره به وجود تورم در اقتصاد کشور اظهار داشت: مجلس و دولت و همگان درباره تورم ناراحت هستیم البته تعبیر دولت ۵۹.۳ درصد در تورم است که در شرایط فعلی شاهد ۱۹ واحد درصد کاهش تورم هستیم. اما حتماً باید رفتارهای مالی و تصمیمات و اقدامات منجر به کاهش تورم شود. انضباط مالی در دولت امری بسیار مهم و مورد تاکید است و کاهش تورم و کاهش نرخ بیکاری مورد پیگیری قرار دارد.

نزدیک به یک میلیون شغل طبق وعده دولت ایجاد شده است

رییس جمهور با بیان اینکه کاهش نرخ بیکاری در شرایط فعلی ۸.۹ درصد است، عنوان کرد: این اعداد نشان می‌دهد که دولت در حال تلاش است تا بیکاری کاهش یافته و اشتغال افزایش یابد. در موضوع افزایش اشغال هم طبق آمار در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ از وعده‌ای که  به مردم داده شد، خوشبختانه عقب نیستیم ولی باید تلاش مضاعف کرد و تلاش ما در این مدت ایجاد یک میلیون شغل در سال بوده و طبق آماری که داریم نزدیک به همین میزان شغل ایجاد شده و بیکاری کاهش یافته است.

آیت الله رییسی با اشاره به میزان افزایش یارانه نقدی در دولت سیزدهم گفت: افزایش یارانه نقدی و کاهش ضریب جینی و کاهش فاصله طبقاتی نیز از نکاتی است که با آغاز اصلاحات اقتصادی دولت برای رسیدن به عدالت بیشتر در دستور کار گرفت. البته اگر اقدامات دیگر برای آن در دستور کار قرار گیرد،‌ این اقدام تکمیل خواهد شد. چرا که در سال جاری با همکاری مجلس و  دولت این اقدامات انجام شد و باید در ادامه بسته اقتصادی برای آن درنظر گرفت تا نقدینگی و تورم مدیریت شود تا به نقطه هدفی که مورد توجه است، دست یابیم.

رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۱ سال در دولت سیزدهم اجرایی شد

رییس جمهور درباره به سرانجام رساندن رتبه بندی معلمان پس از ۱۱ سال در دولت سیزدهم گفت: این موضوع با همکاری دوستان مجلس که حدود ۱۱ سال به تاخیر افتاده بود، امسال اجرایی شد. همچنین پاداش بازنشستگان کشوری و لشکری به میزان ۳۸ هزار میلیارد تومان پرداخت شد.

وی خاطر نشان کرد: دولت به طور متوسط ۱۵ هزار میلیارد تومان بابت تسویه اوراق مالی پرداخت می کند؛ این اوراق فاکتورهای مالی است که دولت سیزدهم خرج نکرده بلکه پیش از این خرج شده و دولت سیزدهم هزینه آن را پرداخت می‌کند و به موقع هم پرداخت شده است. چرا که باید به دولت اعتماد کنند و این اعتماد در گرو این است که اوراق در زمان خودش پرداخت شود.

آیت الله رییسی ادامه داد:‌ در میانه سال، مجلس لایحه دولت را درباره افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان را و بازنشستگان تصویب کرد. همچنین آغاز طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری که سه بار مقام معظم رهبری در روزهای پرستار در فرمایشات خود درباره عدم اجرای آن گله کرده بودند، بحمدالله در دولت سیزدهم اجرا شد.

رییس جمهور ادامه به شناسایی مودیان جدید مالیاتی و تلاش برای جلوگیری از فرار مالیاتی اشاره کرد و گفت: امسال شاهد افزایش ۶۶ درصدی درآمد مالیاتی دولت با شناسایی مودیان جدید بودیم و ضرورت دارد همچنان روی جلوگیری از فرار مالیاتی کار شود.

آیت الله رییسی در مورد استقراض دولت از بانک مرکزی نیز گفت: در این مدت تلاش شد که دولت استقراض از بانک مرکزی نداشته باشد و برای جبران کسری بودجه به سراغ بانک مرکزی نرویم؛ این تاکید دولت بوده است که از تنخواه گردان بانک مرکزی استفاده و فشار به بانک مرکزی وارد نشود.

وی در مورد روند پرداخت ها در دولت نیز بیان داشت: روز نخست که دولت سیزدهم فعالیت خود را آغاز کرد، بحث این بود که حقوق مردادماه کارکنان از کجا پرداخت شود، اما به لطف خداوند متعال، علاوه بر حقوق دستمزد ماهیانه ، یارانه هم به موقع پرداخت شد و در این سال جاری برای کسب درآمد و هزینه ها، با انضباط مالی تلاش دولت این است که علاوه بر تحقق درآمدها، هزینه ها را کنترل کند.

آیت الله رییسی بر کنترل و نظارت بر نظام بانکی تاکید کرد و اظهار داشت: اگر دولت منابع و مصارف خود را کنترل کند اما بانکها در خلق پول و در افزایش نقدینگی کنترل نشوند باز مشکل ایجاد می شود و بنابراین یکی از کارهای دولت نظارت بر نظام بانکی است.

رویکردهای لایحه بودجه ۱۴۰۲؛ انضباط مالی، کاهش تورم و نقدینگی

رییس جمهور در مورد رویکردهای بودجه ۱۴۰۲ گفت: مهم ترین سند مالی در کشور لایحه بودجه است که سمت گیری های آن برای انضباط مالی و رشد اقتصادی در کشور و همچنین کاهش تورم و مدیریت نقدینگی اهمیت دارد.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: شود.وی افزود: نگاه دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ رشد باثبات اقتصادی است، دوم عدالت محوری است که نکته بسیار مهمی است که مورد توجه همه عدالتخواهان است ،سوم کارآمد سازی نظام حکمرانی است این سه رویکرد در بودجه ۱۴۰۲ مورد توجه است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است، گفت: این موضوع یکی از نیازهای جدی در کشور محسوب می شود.

وی افزود: در بودجه تقدیمی آنچه مورد تاکید است مسئله تقویت تولید و اشتغال به عنوان نقطه محوری است و از این رو پیش بینی شده ۵۴۰ هزار میلیارد تومان شرکت های دولتی در اقتصاد کشور سرمایه گذاری داشته باشند و رقم بودجه عمرانی نیز ۳۲۷ هزار میلیارد تومان دیده شده است.

رئیس جمهور از پیش بینی امکان ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در تمام استان ها خبر داد و گفت: درآمد و هزینه این صندوق با نظارت خزانه مرکز در استان انجام می‌شود تا تولید و اشتغال در هرستانی مورد حمایت قرار گیرد.

آیت الله رئیسی، ارائه مشوق های مالیاتی از جمله کاهش ۷ درصدی مالیات واحدهای تولیدی که در سال گذشته ۵ درصد بود، کاهش تعرفه گمرکی نهادهای دامی از چهار درصد به یک درصد برای حمایت از جهت تولید و اشتغال را از دیگر ویژگی‌های لایحه دولت برشمرد.

افزایش ۱۰۰ درصدی حق اولاد و ۲۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان

رییسی در مورد برنامه های دولت برای ارتقای رفاه و معیشت مردم نیز اظهار داشت: پیش‌بینی منابع مورد نیاز برای افزایش ۱۰۰ درصدی حق اولاد و ۵۰ درصدی حق عائله مندی موضوع قانون حمایت از خانواده ، تامین یارانه برای پرداخت یارانه نقدی، یارانه نان، یارانه دارو و تجهیزات پزشکی و افزایش متوسط رشد ۲۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان و رعایت عدالت از طریق پرداخت های پلکانی و معافیت مالیاتی حقوق تا هفت میلیون تومان از دیگر برنامه های دولت برای حل مشکلات معیشتی است.

آیت‌الله رئیسی درباره برنامه دولت در حوزه مسکن نیز اظهار داشت: تامین منابع مالی برای حمایت از ساخت مسکن و در حوزه حمل و نقل تامین اعتبارات لازم برای صندوق توسعه حمل و نقل، پیش‌بینی امکان اخذ تسهیلات مالی خارجی برای تامین ناوگان و تجهیزات قطارهای شهری یا در حوزه‌های ناوگان ریلی در لایحه دولت دیده شده است.

وی با اشاره به برنامه دولت برای پوشش کامل بیمه تکمیلی ایثارگران خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت ۶۹ هزار میلیارد تومان برای یارانه دارو و اجرای کامل پزشک خانواده و نظام ارجاع دیده شده است که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشتند.

رئیس جمهور یادآور شد: در جهت تمرکززدایی و نقش دادن به استان‌ها، واگذاری طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی ملی در سطح استان به استان، پیش‌بینی تشکیل صندوق عدالت و پیشرفت هم می‌تواند در ارتباط کارساز باشد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه اعتبارات خوبی در حوزه فرهنگ،آموزش عالی و همچنین در حوزه آب و تنش‌های آبی پیش‌بینی‌های در لایحه بودجه صورت گرفته است، تاکید کرد: تمام تلاش ها بر این است که به صورت شفاف انجام شود که مجریان و ناظران بتوانند به پیشرفت امور کمک کنند.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تلاش شده از هزینه‌های غیرضرور و فاقد اولویت حتما جلوگیری شود. مسئله ایجاد ثبات اقتصادی و به نحوی به بازار و اقتصاد سیگنال دادن و اینکه نشانه‌هایی از ثبات باشد تا بتواند در ارتباط با فعالیت‌های اقتصادی در تولید و فعالیت‌ها برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران قابل پیش‌بینی باشد.

منابع عمومی دولت در سال آینده ۱۹۸۴ هزار میلیارد تومان است

رئیس جمهور تصریح کرد: همه منابع عمومی دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور نسبه به قانون بودجه امسال با در نظر گرفتن افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه سال ۱۴۰۱ و انتقال بخشی از منابع و مصارف تبصره ۱۴ به بودجه عمومی به هزار و ۹۸۴ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به قانون سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است و به ۹۷۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

آیت‌الله رئیسی عنوان کرد: منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای نسبت به قانون بودجه سال جاری ۳۸ درصد افزایش یافته است، اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۳۲۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که حدود ۲۶ درصد نسبت به قانون سال جاری افزایش نشان می‌دهد.

رئیس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس گفت: به یقین شما برای بررسی این بودجه وقت زیادی در کمیسیون‌های مختلف خواهید گذاشت و من پیشاپیش از فرصتی که می‌گذارید و دقتی که خواهید کرد و از دغدغه‌ها و دلسوزی‌هایی که خواهید داشت، قدردانی می کنم.

وی ادامه داد: ما می خواهیم آنچه در قالب بودجه سال آینده برای اجرا ابلاع می شود، به عدالت اجتماعی، آرامش در مردم، ثبات اقتصادی و رفاه اجتماعی منتهی شود و مردم احساسشان این باشد که مشکلاتشان کاهش پیدا کرده است و دولت و مجلس در صدد رفع مشکلات هستند.

دشمن ناکام مانده است

رئیس جمهور اظهار داشت: با همه فتنه‌گری‌هایی که دشمن در این مدت انجام داد و با همه توطئه‌ و جنگ ترکیبی که در حوزه جنگ روانی و رسانه‌ای، سیاسی، بسیج کردن کمیسیون‌ها و مجامع علیه جمهوری اسلامی و جنگ اقتصادی به راه انداخت، امروز ملت بزرگ ایران سربلند است و دشمن را ناکام گذاشته است.

آیت الله رئیسی ادامه داد: خداوند متعال را شاکریم که ملت بابصیرت ما با توجه به رهنمودهای مقتدای بصیرت‌آفرین‌مان، دشمن را ناکام گذاشت و دشمن این بار هم مانند دفعات گذشته در این توطئه علیه ملت ایران مفتضح شد. این امر مسئولیت ما و مجلس را در قبال مردم خوب، متدین، مخلص، دل داده به انقلاب در همه استان‌ها و اقوام، گویش‌ها مضاعف می‌کند؛ ما باید بیشتر تلاش کنیم تا به این مردم خوب خدمت کنیم. امیدوارم خداوند متعال به حق صدیقه طاهره به همه ما کمک کند تا بتوانیم در جهت رفع مشکلات مردم و باز شدن گره‌ها تلاش کنیم.

رئیس جمهور گفت: یقین می‌دانم با آنچه که فاطمه اطهر(س) به ما آموخت و آنچه که شاگرد این مکتب امام بزرگوار و رهبر معظم انقلاب و سردار دلها سردار سلیمانی و شهدای عالیقدر به ما آموختند و با همه این مشکلات ما خود را برای رفع مشکلات توانمند می‌دانیم. ما به شعار «ما می‌توانیم» که شهدا به ما آموختند عمیقاً معتقد هستیم.

وی ادامه داد: عمیقاً معتقدیم که می‌توانیم با همکاری، همدلی و همگرایی راه را پیش ببریم و احساس مردم این باشد که مشکلاتشان روز به روز به لطف الهی و با مشارکت مردم و به دست توانای همه مسئولان و کارکنان در سراسر کشور گره‌ها باز شود و مشکلات مردم کاهش پیدا کند.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که بودجه سال آینده نسبت به بودجه سال‌های گذشته بودجه بهتری باشد.

آیت الله رئیسی پس از تشریح ویژگی‌ها و سیاست گذاری های کلان لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور به نمایندگان، لایحه دولت را برای طی تشریفات قانونی تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.