افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 15 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1641 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
ایجاد منطقه آزاد صنایع دانش‌بنیان در ماکو
18 تیر 1403 - 20:09
شناسه : 7758
0
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از منطقه آزادماکو با امضای موافقت‌نامه همکاری معاونت علمی و سازمان منطقه آزاد ماکو، زمینه استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد یک زیست‌بوم فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان در این منطقه تجاری فراهم خواهد شد.
ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری راه وطن
پ
پ

با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، حسین گروسی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و محمدجواد صدری مهر، دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری در ساماندهی و توسعه زیرساخت‌های فناوری و نوآوری ، موافقت‌نامه همکاری با هدف بسترسازی و ایجاد تعامل در راستای توسعه زیرساخت‏های زیست‌بوم نوآوری و ایجاد و توسعه خدمات پیشران فناوری با ایجاد منطقه نوآوری در ماکو و حرکت در جهت تبدیل به منطقه آزاد صنایع دانش‌بنیان منعقد شد.

در قالب این موافقت‌نامه همکاری، بسترسازی و ایجاد مشوق‌های مناسب درجهت توسعه فعالیت تیمها و هسته‌های نوآور و خلاق، کسب و کارهای نوپا، واحدها و شرکت‌ دانش¬بنیان در منطقه آزاد ماکو برای ایجاد زیست‌بوم نوآوری در دستور کار قرار گرفت.

در راستای توافقی که میان معاونت علمی و سازمان منطقه آزاد ماکو صورت گرفت، ضمن ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه‏ گذاران و صندوق‏های سرمایه‌‏گذاری خطرپذیر برای حضور در منطقه آزاد ماکو و سرمایه‏ گذاری بر طرح‌‏های فناورانه و نوآورانه، بستر لازم برای  ایجاد و توسعه زیرساخت‏های زیست‌بوم نوآوری مانند مراکز نوآوری، شتابدهنده‌ها، مراکز هم‌آفرینی، کارخانه‌های نوآوری و پردیس‌های پارک علم و فناوری از سوی منطقه آزاد ماکو و معاونت علمی تخصیص داده خواهد شد.

با هدف تامین مالی پروژه‌های فناورانه و زیرساخت‌ها در منطقه ماکو، ۱۵۰ میلیارد تومان از محل تسهیلات تبصره ۱۸ جهت به شرکت‌های فناور برای ساخت کارخانه در شهرک فناوری ماکو اختصاص خواهد یافت.

همچنین مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات مالیاتی برای ایجاد ۴۰ سوله کوچک تولید نیمه صنعتی واحدهای فناور و تأمین فضای لازم تولید نیمه صنعتی در فضای شهرک فناوری در همکاری با پارک فناوری استان پیش بینی شده و ۳۰ میلیارد تومان نیز در قالب تجهیز، بهسازی فضا و توسعه فعالیت‌های نوآوری متناسب با بسته حمایتی کارخانه‌های نوآوری ابلاغ شده از طرف معاونت علمی، در نظر گرفته شده است.

همچنین با اولویت‌دهی به برنامه‌های توسعه نوآوری در منطقه آزاد ماکو حمایت ۲۰ میلیارد تومانی از توسعه فعالیت‌های توسعه نوآوری متناسب با بسته حمایتی ابلاغ شده از طرف معاونت علمی، اختصاص خواهد یافت.

فراهم کردن بسترهای لازم درخصوص اختصاص مزیت‌‏ها و بسته‏‌های حمایتی مادی و معنوی متناسب با توسعه زیست‌بوم نوآوری، ترویج و اطلاع‌‏رسانی به زیست‌بوم نوآوری کشور از اقدامات و برنامه‏‌های صورت گرفته در منطقه آزاد ماکو و همکاری در اخذ مجوزهای لازم در دولت برای ایجاد و توسعه منطقه آزاد ماکو از دیگر تعهدات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در قالب این موافقت‌نامه همکاری است.

سازمان منطقه آزاد ماکو نیز متعهد شده است ضمن اختصاص تسهیلات اقامتی برای سکونت افراد فناور و نوآور در منطقه آزاد ماکو، فضاهای مناسب برای ایجاد شهرک فناوری با مساحت دست‌کم ۲۰ هزار متر و تخصیص فضا به دفتر کار شرکت‌های فناور و نوآور را فراهم کند.

همچنین ایجاد صندوق پژوهش و فناوری برای تأمین مالی فعالیت شرکت‌های فناور و نوآور در منطقه آزاد ماکو و اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌های شهرک فناوری در منطقه آزاد ماکو و اختصاص مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از محل تسهیلات ارزان قیمت برای تخصیص به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای ساخت کارخانه و خط تولید در شهرک فناوری منطقه آزاد ماکو از دیگر محورهای این توافق‌نامه همکاری است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.