افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 15 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1641 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
سند مالکیت سه جزیره جنوبی صادر شد/ بازداشت چند نفر در پرونده شهید صیادخدایی/ دادگاه رسیدگی مجدد به پرونده طبری
22 شهریور 1401 - 17:08
شناسه : 1366
1
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اقدام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر صدور سند مالکیت سه جزیره، گفت: مالکیت قطعی جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی در استان هرمزگان به نام دولت صادر و مالکیت مطابق قانون تثبیت شده است.
ارسال توسط :
پ
پ

مسعود ستایشی روز سه‌شنبه در نهمین نشست خبری با اشاره به اربعین و گرامیداشت این ایام افزود: اربعین حسینی بزرگداشت پیام امام حسین است و شور معنوی اقشار مختلف مردم در سفر به عراق از جمله جلوه‌های بی‌نظیری است که با تمسک به آموزه‌های مکتب حسینی رقم می‌خورد.

وی تاکید کرد: خون حسین علیه السلام برای بیداری و آگاهی سازی اجتماعی بر زمین ریخته شده است.

ستایشی اظهارداشت: از میزبانی و مهمان‌نوازی گرم برادران و خواهران عراقی صمیمانه تشکر می کنیم همچنین از اقدامات مسئولان جهادی هم قدردانی می‌کنیم و از مسیولین قضایی و اجرایی باتوجه به خستگی‌هایی که در بازگشت دارند درخواست داریم که با برنامه‌ریزی‌ها و تدابیر اقدامات مقتضی را ترتیب دهند همچنین همکاران دستگاه قضایی در پایانه‌های مرزی استقرار دارند و در صورت بروز هر گونه مشکلی که ارتباط با فرآیندهای قضایی دارند به سرعت و قاطعانه دستورات لازم را صادر می کنند.

وی با اشاره به انتشار گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل اظهارداشت: این موضوع با محکومیت کاری که در راستای تحریم وزارت اطلاعات و وزیر اطلاعات از سوی دولت آمریکا انجام شد، همزمان شده است و در طول سالیان قبل همواره یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم ایران بوده است که توسط آمریکا در این حملات به زیرساخت‌های مهم و حساس ایران تعرض کرده اما همواره فتنه خصم خنثی شد و اکنون آمریکایی ها با وقاحت و برچسب زنی تلاش می کنند فشار تازه‌ای بر ایران وارد کنند که قطعا محکوم به شکست است و فضاحت جدیدی برای آنها ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: روش آمریکایی‌ها همواره این بوده است که موضوع دیگری را با استفاده از هیاهو و تبلیغات رسانه‌ای فضاسازی کنند اما مدتهاست که روش آنها برملا شده و مبرهن است.

وی تصریح کرد: تحریم های اخیر آمریکا تنها تاثیری که دارد، تکمیل فهرست افتخارات وزارت اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان است که قطعا انگیزه آنها در مسیر تحقق اهداف انقلاب و حفظ امنیت مردم را بیشتر می‌کند، این اقدام آنها تنفس مصنوعی به گروهک تروریستی است که با حمایت های خود درصدد هستند توان از بین رفته این گروهک علیه ایران را بازیابی کنند که البته ناکام می مانند؛ انتظار داریم وزارت امور خارجه با تدابیر مناسب و بین المللی و قاطع در مقابل این موضوع بایستد و برخورد کند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره حق مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه گفت: اقدامات موثر و قاطعی در راستای صیانت از منافع ملی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای تثبیت مالکیت انجام شده است.

وی ادامه داد: سند مالکیت به مساحت ۱۲ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۶۸۳ مترمربع برای جزیره ابوموسی ، سند مالکیت به مساحت ۱۰ میلیون و ۸۳۲ هزار متر مربع برای جزیره تنب بزرگ و سند مالکیت به مساحت یک میلیون و ۳۹۴ هزار و ۱۷۹ متر مربع برای جزیره تنب کوچک صادر شده است.

ستایشی اضافه کرد: تحقق فرایند حدنگاری در جزایر ایرانی خلیج فارس و دریای عمان با هماهنگی و همکاری همه دستگاه‌های مسئول به عنوان یکی از اولویت های سازمان ثبت و قوه قضاییه است.

اظهار نظر در مورد اتهامات تاج بعد از بررسی 

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره حواشی فدراسیون فوتبال و اتهامات مهدی تاج گفت: درباره فدراسیون فوتبال اولا حساسیت نسبت به این موضوع و در این مقطع زمانی برای همه روشن و مبرهن است زیرا فدراسیون‌ها وظایف و تکالیف بین‌المللی دارند و نهادهای بین‌المللی هم بر اقدامات آنها نظارت دارند.

وی ادامه داد: همانطور که پیش از این نیز اعلام شد، در راستای هر انتخاب درون‌سازمانی،استعلامات بر اساس مقررات موضوعه از سوی مرجع برگزاری انتخابات و ناظر صورت می‌گیرد.

ستایشی افزود:  یک استعلامی در این زمینه صورت گرفته و پاسخ لازم هم به فدراسیون مربوطه داده شده است و فدراسیون بررسی و اعلام نظر کرد و جمع‌بندی بر این شد که فرد مدنظر در انتخابات شرکت کند و اکنون انتخابات برگزار و نتیجه هم اعلام شده است. نسبت به نتیجه نفیا و اثباتا سخنی نداریم. اجازه بدهید پرونده‌ها را بررسی و بعد اعلام کنیم و آنچه نظر قوه قضاییه بود پیش از این اعلام کرده بود و در مورد پرونده‌های فرد مورد اشاره هم باید بررسی لازم انجام شود و در فرصت مقتضی پاسخ خواهیم داد.

ستایشی خاطرنشان کرد: تاکید ما این است که در مرحله دادسرا چون تحقیقات محرمانه است و تفتیش است به آن نپردازیم تا در دادگاه به نتیجه برسد و قطعی شود.

ارسال پرونده تخلفات شهرداری و شورای شهر لواسان به دادگاه تا پایان شهریور

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده تخلفات شهرداری و اعضای شورای شهر لواسان گفت: این پرونده در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران مطرح رسیدگی بوده و با نقصی که گرفته شده بود، پرونده به شعبه ۱۵ بازپرسی ارسال شده بود.

وی افزود: تا پایان شهریور قول داده شده که پرونده را به دادگاه کیفری یک ارسال کنند.

بازداشت چند نفر در پرونده شهید صیادخدایی

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده شهادت شهید صیاد خدایی گفت: یاد این شهید عزیز را در ایام اربعین گرامی می‌داریم و امیدواریم با اهتمامی که سربازان گمنام امام زمان (عج) و تلاشی که واحد قضایی دارند، عناصر اصلی دستگیر شوند.

وی ادامه داد: تحقیقات مقدماتی در این پرونده انجام شده و اتفاقاً تحقیقات بسیاری قوی هم صورت گرفته است.

ستایشی با بیان اینکه این ترورها غالباً شبکه‌ای هستند، افزود: بر همین اساس نیاز به بررسی‌های مجدانه وجود دارد و به محض وصول نتایج، اعلام خواهد شد.

وی با تاکید بر محرمانگی پرونده اظهارداشت: چند نفر در ارتباط با این موضوع شناسایی و قرار قانونی هم برای آنها صادر شده است.

دادگاه رسیدگی مجدد به پرونده طبری در مهر ماه

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری گفت: با پذیرش اعاده دادرسی، اکنون پرونده در شعبه ۱۵ دادگاه کیفری یک استان تهران مطرح رسیدگی و مقید به وقت نظارت در تاریخ ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰ صبح است.

وی ادامه داد: این پرونده متهمان دیگری نیز دارد که در این زمینه دو نفر واخواهی کردند و هفت نفر هم از دیوان عالی کشور نظری داشتند که در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران مقید به وقت رسیدگی در تاریخ ۲۶ مهر سال جاری ساعت ۱۰ صبح در نظر گرفته شده است.
تشکیل پنج کارگروه شناسایی مصادیق حقوق عامه

سخنگوی قوه قضاییه در مورد دستور رئیس قوه قضاییه به دادستان در مورد شناسایی اولویت های حقوق عامه گفت: حقوق عامه واجد ویژگی هایی است؛ در رابطه با تبیین حقوق عامه شناسایی و احصا مصادیق حقوق عامه اقدامات مناسب و مثبتی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: پس از ابلاغ دستورات رئیس قوه قضاییه به دادستان کل کشور به عنوان متولی دستوراتی را به حوزه زیر مدخل صادر کرده‌اند و در نتیجه معاون حقوق عامه اختصاصاً با مشارکت مراکز علمی و پژوهشی مانند دانشگاه تربیت مدرس،دانشگاه امام صادق علیه السلام، دانشگاه دفاع ملی و برخی از مجموعه‌های دانش‌بنیان و با استفاده از ظرفیت دستگاه‌هایی مانند منابع طبیعی، امور زراعی ،محیط زیست و سایر دستگاه‌هایی که در این اقدام ارزشی موثر هستند و با استفاده و تمسک به این ظرفیت ها و تشکیل کارگروه‌هایی مبادرت به بررسی مصادیق حقوق عامه شد.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: از این رو قسمتی از این مصادیق شناسایی شده است و پنج کارگروه در این راستا اختصاص پیدا کرده در زمینه بهداشت، سلامت،معادن ،صیانت از حقوق مصرف‌کنندگا،ن هوای پاک و مسائل خانواده تعیین شده و به نتایج خوب و قابل قبولی رسیده است و کار در جهت احصای اولویت‌های مذکور در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی،منابع طبیعی و سایر موارد مربوطه ادامه خواهد داشت که به محض حصول نتیجه منعکس خواهد شد.

آخرین وضعیت پرونده شرکت کروز

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده شرکت کروز گفت: این پرونده ۶۰ جلدی در شعبه چهارم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی در جریان رسیدگی قرار دارد و تاکنون هشت جلسه دادگاه برگزار شده است؛ کیفرخواست قراین و متهم ردیف اول پرونده نیز در دو جلسه دفاعیات خود را مطرح کردند.

ستایشی افزود: وعده کرده بودیم که رسیدگی به این پرونده ادامه یابد؛ در این میان نظارت‌هایی صورت گرفته همچنین در رسیدگی به این پرونده وضعیت کارگران و پرداخت حقوق آنان نیز مورد توجه بوده است.

وی اظهار امیدواری کرد تا نیمه آبان سال جاری رسیدگی به این پرونده استمرار یابد و زودتر تعیین تکلیف شود.
پیگیری‌ها برای آزادی حاجی ایرانی در عربستان

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در زمینه آخرین اقدامات قوه قضاییه درباره آزادی حاجی ایرانی در عربستان گفت: مطلع شدیم آقای حبیب دردمند در جریان حج توسط ماموران عربستان سعودی بازداشت می شود و این بازداشت باوجود پیگیری از طریق کشورهای واسط منتج به نتیجه نشده است اما تلاش‌ها ادامه دارد.

وی ادامه داد: دادستان کل کشور در اجرای مقررات کنوانسیون وین و مقررات آئین دادرسی کیفری همچنین مقررات ناظر بر اختیارات و وظایف وزارت امور خارجه، نکات و موارد قانونی را به وزارت امور خارجه ابلاغ کرده است.

ستایشی اضافه کرد: همچنین دادستان کل کشور از وزارت امورخارجه درخواست کرده که نسبت به پیگیری وضعیت و تعیین تکلیف اعاده این فرد بیگناه اقدام عاجل صورت گیرد و اقدامات کنسولی برای این شهروند ایرانی در حال پیگیری است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اقدامات وزارت امورخارجه و وزیر امورخارجه درباره مذاکره با همسایگان تاکید کرد: معاونت امور بین الملل و ستاد حقوق بشر اقداماتی را انجام داده است و امیدواریم در روزهای آتی شاهد این باشیم که این حاجی ایرانی که از نظر ما بیگناه است به آغوش وطن بازگردد.
طرح طبقه‌بندی و تفکیک زندانیان جرایم خشن با قدرت در حال اجراست

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره احداث زندان‌های ویژه برای محکومان خشن به عنوان یکی از برنامه‌های پیشین قوه قضاییه برای گفت: سازمان زندان‌ها مجری آرأی صادره از مراجع قضایی است و در حوزه محکومیت‌ها بر اساس آئین‌نامه سازمان زندان‌ها، کار تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان صورت می‌گیرد.

وی افزود: زندانیان مواد مخدر و جرایم خشن که البته در قانون چیزی تحت عنوان جرایم‌خشن نداریم و بیشتر عرفی است، از سایر زندانیان به صورت مجزا نگهداری می‌شوند.

وی افزود: طرح طبقه بندی و تفکیک زندانیان جرایم خشن با قدرت در حال اجرا است. ارفاقات قانونی نیز برای کاهش جمعیت کیفری در راستای اهداف قوه قضاییه صورت می‌گیرد.

اتهام ارتشا به منصوبین یکی از وزرا

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از منصوبین وزرا در یک وزارتخانه به اتهام دریافت رشوه بازداشت شده است، گفت: حسب گزارش، برای این فرد متاسفانه به اتهام ارتشا به همراه فرد دیگری قرار بازداشت موقت صادر شده و فعلا در زندان به سر می‌برد.

وی ادامه داد این پرونده در حال تکمیل تحقیقات است و فرد دیگری که از او رشوه دریافت شده بود نیز اکنون در بازداشت موقت به سر می‌برد.

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه هر دو هفته یک بار روزهای سه‌شنبه برگزار می‌شود و این نشست خبری از طریق تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت به نشانی https://www.aparat.com/simayeedalat/live به صورت زنده در حال پخش است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.