افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 16 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1560 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
رفع مشکل جمعیت با کمک درمان ناباروری، اما نه با وضعیت بیمه‌ای موجود
03 تیر 1402 - 11:50
شناسه : 4096
1
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا مدیر مرکز درمان فوق تخصصی ناباروری ابن سینا با اشاره به اعتبار ۱۲ هزار میلیاردتومانی مجلس برای اجرای قانون جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۱ گفت: با اینکه درمان ناباروری سهم موثری در رفع مشکل جمعیتی کشور دارد، متاسفانه با عملکرد ضعیف بیمه ها، سهم زوج های نابارور از این بودجه فقط ۷۰۰ میلیارد تومان بود که از این میزان هم فقط ۱۴۰ میلیاردتومان آن استفاده شد.
ارسال توسط :
پ
پ

 دهم آبان ماه ۱۴۰۰ بود که قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بر اساس اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی، در کمیسیونی مشترک در مجلس شورای اسلامی بررسی و پس از موافقت با اجرای آزمایشی آن به مدت هفت سال به تأیید شورای نگهبان رسید. بر اساس ماده نخستین این قانون، ستاد ملی جمعیت به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود که در مجموع ۲۴ عضو دارد.

به دنبال کاهش نرخ ازدواج و فرزندآوری که کاهش نرخ جمعیت مولد کشور را در پی داشته، یکی از وظایف اصلی ستاد ملی جمعیت اعطای تسهیلات و ارائه مشوق های لازم به افراد جامعه برای ازدواج و فرزندآوری بیشتر است.

بر همین اساس نیز سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی برای اجرای طرح های تشویقی قانون جوانی جمعیت اختصاص یافت و البته قرار شد که هزینه درمان زوج های نابارور بواسطه نقش مهم آنها در جبران بخشی از کاهش نرخ جمعیت، تا ۹۰ درصد از طریق بیمه ها تامین شود.

با این وجود و به گفته مدیر مرکز درمان فوق تخصصی ناباروری ابن سینا وابسته به جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از مراکز مهم درمان ناباوری در کشور، متاسفانه با عملکرد ضعیف بیمه ها، سهم زوج های نابارور از این بودجه ۱۲ هزار میلیاردتومانی مجلس شورای اسلامی تنها ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که از این میزان هم به دلیل ابلاغ دیر این مصوبه فقط ۱۴۰ میلیارد تومان آن توسط زوج های نابارو استفاده شده است.

بر همین اساس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با دعوت از دکتر علیرضا صادقی تبار مدیر این مرکز در میزگردی مسائل مربوط به ناباروی در کشورمان را مورد واکاوی قرار داده است که در سه بخش تقدیم مخاطبان می شود.

در بخش نخست این میزگرد مسائلی همچون تعریف ناباروری، وضعیت ناباروری در ایران، توانمندی های مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا و همچنین ضرورت توجه به درمان ناباروری به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در اختلال هرم جمعیتی کشور به بحث گذاشته شد.

در بخش دوم این میزگرد خبری نیز به بررسی مسائل و مشکلات گردشگری سلامت به خصوص حوزه ناباروری پرداخته شد.

در بخش سوم و نهایی این میزگرد به بهانه نقش درمان ناباروری بر افزایش جمعیت مولد کشور، موضوع بودجه و بیمه ها به عنوان عوامل اصلی تاثیرگذار در درمان ناباروری و راهکارهای رفع مسائل موجود به بحث گذشته شده است که تقدیم مخاطبان می شود.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.