افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 25 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1643 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
در مذاکرات اخیر رگه‌هایی از واقع بینی را در طرف‌های مقابل مشاهده کردیم
12 تیر 1402 - 15:51
شناسه : 4440
2
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا ناصر کنعانی گفت: ما ادامه مذاکرات را با هدف تامین حداکثری منافع ملی دنبال می‌کنیم و مواضع خود را به طرف مقابل به روشنی اعلام کردیم و در بازه زمانی اخیر رگه‌هایی از واقع بینی و دور شدن از فضای غیرسازنده و سیاست مخرب را در طرف های مقابل مشاهده کردیم اما این برای ما کافی نیست و ما به میز مذاکره پایبند هستیم. 
ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری راه وطن
پ
پ

 ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در جریان نشست خبری در خصوص هفته حقوق بشر آمریکایی اظهارداشت: ما در سالگرد حادثه تلخ مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای مسافربری ایرانی از سوی آمریکا هستیم که به فرمانده این عملیات هولناک هم آمریکا مدال شجاعت داد.

وی با بیان اینکه آمریکا برای رسیدن به اهداف نامشروع خود از هیچ گونه اقدامی پرهیز نکرده است، گفت: ملت ایران هیچ گاه این جنایت هولناک آمریکا را فراموش نخواهد کرد.

کنعانی بیان داشت: ملت ایران تحریم‌ها و صدها جنایت دیگر آمریکا را هرگز فراموش نمی‌کند.

مردم فرانسه به خشونت پلیس این کشور اعتراض دارند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ناآرامی های اخیر فرانسه تصریح کرد: شاهد تحولات بسیار مهم و فراگیری در فرانسه هستیم و زمینه آن هم شلیک مستقیم پلیس فرانسه به یک نوجوان فرانسوی است که از جامعه مهاجران این کشور بوده است.

وی گفت: این شلیک از فاصله کمتر از یک متر بوده و موجب مرگ آن نوجوان شد و پس از آن شاهد آغاز اعتراضات در شهرهای مختلف فرانسه هستیم؛ این اعتراضات به خشونت پلیس این کشور است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضع رسمی ما در خصوص تحولات فرانسه اعلام شده است، دولت فرانسه توصیه ها و مواضع حکیمانه‌ای که از موضع یک کشور رعایت کننده حقوق بشر به دیگران دارد را در حق معترضان کشور خود رعایت کنند.

کنعانی افزود: توصیه می‌کنیم که مقامات فرانسوی صدای شهروندان خود را بشنوند، رفتارهای تبعیض آمیز و خشونت آمیز را کنار گذارند، به خواسته های قانونی مردم و معترضین فرانسه توجه کنند و از خشنونت نسبت به معترضین بپرهیزند.

وی ادامه داد: ما در خصوص تحولات ایران شاهد صرفا توصیه از سوی فرانسه نبودیم بلکه شاهد دخالت آن، گفتارها و رفتارهای تحریک آمیز این کشور بودیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: آنچه در ایران اتفاق افتاد بخشی از آن ناشی از رفتارهای تحریک آمیز برخی کشورها از جمله فرانسه بود.

از رابطه با مصر استقبال میکنیم

کنعانی در پاسخ به سوالی در خصوص برخی گمانه زنی‌ها در ارتباط با روابط ایران و مصر گفت: هیچ موضع رسمی در مورد روابط ایران و مصر دریافت نکردیم و اخبار منتشر شده هنوز از سوی مراجع ذی ربط راستی آزمایی نشده است و من از اظهار نظر در این زمینه اجتناب می‌کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع رسمی خودمان را در زمینه روابط ایران و مصر بیان کرده ایم؛ ایران در پاسخ به هر اقدام مثبتی از سوی مصر پاسخ متقابل و مثبت خواهد داد.

موضع ایران در خصوص تعلیق رابرت مالی

کنعانی در پاسخ به سوالی در خصوص تعلیق رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات با ایران نیز گفت: در خصوص اتفاقات داخلی کشورها اظهار نظر نمی‌کنیم؛ برای ما رفتار و عملکرد دولت آمریکا مهم است و نه اشخاص، چرا که تغییر افراد نمی‌تواند تغییر چندانی در مسیر سیاست های آنها داشته باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در خصوص عضویت ایران در شانگهای تصریح کرد: آخرین گام از روند عضویت رسمی، کامل و تمام عیار ایران در سازمان همکاری شانگهای است و همانطور که بارها اعلام شده عضویت ایران در این سازمان منفعت دو طرفه هم برای ایران و هم برای اعضای این سازمان دارد.

وی ادامه داد: این تحول مثبت میتواند ارزش افزوده این سازمان را به طور قابل ملاحظه ای در راستای منافع تمام اعضای این سازمان و روند منطقه گرایی در جهت توسعه و تقویت ارتباط تجاری افزایش دهد.

جزئیات سفر امیرعبداللهیان به باکو

کنعانی در خصوص سفر وزیر امور خارجه کشورمان به آذربایجان و حضور در اجلاس وزرای امور خارجه جنبش عدم تعهد افزود: اهمیت اجلاس وزرای خارجه عدم تعهد بر کسی پوشیده نیست، عدم تعهد نقش مهم و اثرگذاری در حوزه های مختلف منطقه‌ای و بین المللی دارد و حضور ایران در این اجلاس حائز اهمیت است.

وی گفت: در گفتگوی تلفنی میان وزرای امور خارجه ایران و آذربایجان تاکید بر حضور عالی ترین سطح از سوی ایران بود و باتوجه به اهمیتی که ایران برای این جنبش و البته ارزشی که برای ارتباط دو جانبه با آذربایجان قائل است، ایران در سطحی عالی در این اجلاس حضور خواهد داشت.

کنعانی افزود: دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با همتای آذربایجانی دوجانبه انجام خواهد شد و دیدارهایی دیگری هم در حاشیه این اجلاس برگزار خواهد شد که هر یک از آنها دارای اهمیت است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این دیدارها میتواند منجر به رفع سوءتفاهمات میان ایران و آذربایجان شود و خوشبختانه فضای روابط میان دو طرف با تبادل هیات هایی به نحو قابل توجه و ملموسی مثبت است و سفر وزیر امور خارجه به آذربایجان و دیدارهایی که انجام می‌شود میتواند منجر به ارتقای سطح روابط دو طرف شود.

عذرخواهی سوئد به تنهایی کافی نیست

کنعانی در ارتباط با هتک حرمت قرآن کریم با مجوز دولت سوئد و واکنش‌های مردم مسلمان جهان به این مساله خاطرنشان کرد: دولت سوئد صدای بلند مسلمانان جهان را شنیده و دریافت کرده است؛ عذرخواهی سوئد به تنهایی کافی نیست؛ دولت سوئد باید مانع از تکرار اقدامات توهین آمیز بشود. این چیزی است که همه موحدان و آزادی خواهان انتظار دارند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: کشورهای اسلامی به صورت مستقل واکنش نشان دادند، مردم مسلمان جهان نیز واکنش داشتند، سازمان همکاری اسلامی اجلاس برگزار کرده و طی بیانیه ای دیدگاه روشن اعضا را بیان کرده است؛ بنابراین مطالبات از دولت سوئد کاملا روشن است و دولت سوئد باید از تکرار این وقایع جلوگیری کند.

صلح و سازش برای خاموش کردن ماشین جنگی صهیونیست‌ها بازدارنده نیست

کنعانی در خصوص حملات رژیم صهیونیستی به جنین گفت: حادثه تلخی که از دیشب شاهد آن هستیم، حملات نظامی گسترده ترکیبی شامل حملات هوایی، زمینی و موشکی ارتش رژیم صهیونیستی به شهر جنین یک اقدام جنایتکارانه و مصداق بارز تروریسم دولتی است.

وی گفت: ملت فلسطین هیچ جرمی جز دفاع از حقوق طبیعی خودش مرتکب نشده است و از خود در برابر یک رژیم اشغالگر در حال دفاع است. ملت فلسطین قطعا یکبار دیگر شکست را بر نیروهای صهیونیستی تحمیل خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: دفاع ملت فلسطین از حق خویش و مقاومت در برابر تجاوز صهیونیست‌ها، از مسئولیت مجامع بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و شورای امنیت کم نخواهد کرد.

وی افزود: جامعه جهانی در برابر حقوق ملت فلسطین مسئولیت دارد و مشخصا از سازمان همکاری های اسلامی انتطار می رود که در این زمینه به طور جدی و موثر عمل کند.

کنعانی بیان کرد: جنایت در ذات رژیم صهیونیستی نهفته و نهادینه شده است؛ جنایت اخیر در جنین یکبار دیگر نشان‌داد که صلح و سازش برای خاموش کردن ماشین جنگی این رژیم بازدارنده نیست و این رژیم نه قابل اعتماد و نه به دنبال صلح است.

تغییر سفرا ادامه دارد

کنعانی در خصوص روابط ایران و آذربایجان تصریح کرد: موضوع پیگیری حمله به سفارت آذربایجان در عالی ترین سطح مورد تاکید مقامات کشور در حوزه سیاسی، امنیتی و قضایی بوده و با اهتمام لازم مورد پیگیری قرار گرفت.

وی افزود: قوه قضائیه موضوع را با جدیت دنبال کرد و به نتایج خوبی هم رسید و تا جایی که اطلاع دارم فردا جلسه سخنگوی قوه قضائیه انجام می‌شود و می‌توان این سوال را از ایشان مطرح کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص انتخاب سفرای اخیر و خالی بودن جای سفرای ایران در فرانسه و انگلیس گفت: سیاست کلی ما نگهداشتن نمایندگی‌های ایران و استفاده از همه ظرفیت های دیپلماتیک برای تامین منافع ملی است و انتخاب سفرا در دو کشور اروپایی فرانسه و انگلیس هم در دستور کار قرار دارد و در زمانی مناسب اطلاع رسانی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: جابجایی های دیپلماتیک برای سفرای جدید به کشورهای مختلفی را اخیرا شاهد بودیم و در آینده نزدیک هم جابجایی هایی را خواهیم داشت.

به هر گونه بدعهدی مجدد واکنش نشان می‌دهیم

کنعانی در واکنش به گزارش رسانه‌های غربی در خصوص عدم پایبندی اروپا به رفع تحریم‌های مندرج در برجام در مهر ماه امسال گفت: گزارشات رسانه‌ای ملاک عمل و تصمیم گیری ما نیست. روز انتقالی مطابق با برجام در سال هشتم یعنی مهرماه امسال است. ایران به عنوان عضو مسئولیت پذیر برجام متناسب با اقدامات طرف‌های مقابل اقدام خود را انجام می‌دهد. ما در چارچوب برجام و سازوکارهای مندرج در آن به هرگونه بدعهدی طرف های مقابل واکنش نشان می‌دهیم؛ کما اینکه گام های جبرانی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هم واکنشی به خروج آمریکا از برجام و بی عملی اروپا بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: ما ادامه مذاکرات را با هدف تامین حداکثری منافع ملی دنبال می‌کنیم و مواضع خود را به طرف مقابل به روشنی اعلام کردیم و در بازه زمانی اخیر رگه‌هایی از واقع بینی و دور شدن از فضای غیرسازنده و سیاست مخرب را در طرف های مقابل مشاهده کردیم اما این برای ما کافی نیست و ما به میز مذاکره پایبند هستیم.

وی با بیان اینکه ایران برای هرگونه وضعیتی در آینده آمادگی دارد و آماده هر سناریویی اعم از جمع بندی مذاکرات و یا سناریوهای دیگری هست، افزود: ما سیاست خارجی متوازن خود را در ارتباط با کشورهای مختلف بدون توجه به روند و نتیجه مذاکرات ادامه می‌دهیم.

آخرین تحولات در روابط ایران و عربستان

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بازگشایی سفارت عربستان به ایران گفت: تاریخ دقیقی را نمی‌توانم مطرح کنم اما به زودی این اتفاق رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: برای سفر آقای رئیس جمهور به عربستان هم هنوز زمانی مشخص نشده است ولی در چارجوب پیشرفت روند روابط دو طرف این سفر انجام خواهد شد.

کنعانی بیان داشت: یکی از هدف گذاری های انجام شده در خلال گفت‌وگوهای دو طرف تاکید بر مشارکت در حوزه‌های سرمایه گذاری است و از زیربنای حقوقی لازم را هم در این خصوص برخورداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تلاش می‌کنیم که روابط تجاری دو طرف متوازن و هم سطح با روابط سیاسی دو کشور پیش برود و این نقیصه که در سال‌های اخیر شاهد بودیم برطرف شود.

کنعانی گفت: ما تاکید داریم که در دوره جدید روابط از ظرفیت های سرمایه گذاری دو طرف به منظور ارتقای سطح تعاملات تجاری استفاده کنیم.

پاسخ کنعانی به انتصاب سفیر غیردیپلمات ایران در فنلاند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص انتخاب سفیر زن انتحاب شده از سوی ایران و برخی گمانه‌زنی‌ها در این ارتباط گفت: در وزارت خارجه‌ تمام کشورهای دنیا انتخاب سفرا از شخصیت‌هایی غیر از جامعه دیپلماتیک امر مرسومی است که متناسب با کشور هدف انجام می‌شود و منحصر به ایران نیست.

وی ادامه داد: قاطبه سفرای ما از بدنه دیپلماتیک ایران هستند و برخی نیز خارج از این چارچوب هستند.

کنعانی درباره نشست پیش روی شورای حقوق بشر افزود: ما در این خصوص یک رویکرد کلی داریم، ایران با سیاسی کردن و ابزاری کردن حقوق بشر و و استفاده از جایگاه قانونی حقوق بشر و تبدیل آن به عنوان ابزار فشار بر کشورهای دیگر مخالف است.

وی گفت: ما در مجامع حقوق‌بشری جهانی شرکت می‌کنیم و اصول اخلاقی و دینی که به آن پایبند هستیم را بیان می‌کنیم و به هرگونه شبهه که از روی انصاف باشد پاسخ می‌دهیم.

اقدام ایران در پیگیری سیاسی و حقوقی تروریست‌ها

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص تلاش‌های ایران برای استرداد تروریست‌ها و محاکمه آنها گفت: اقدام ایران در ارتباط با پیگیری سیاسی و حقوقی تروریست‌ها مستمر است و به شیوه‌های مختلف همواره انجام شده و ادامه می‌یابد. برای تعقیب قانونی و حقوقی کسانی که در حق ملت ایران مرتکب جرایم تروریستی شده‌اند کوتاهی و قصور نکردیم.

کنعانی ادامه داد: کشورهایی هستند که از گروه‌های تروریستی و مشخصا فرقه تروریستی منافقین علیه ملت ایران استفاده می‌کنند؛ کشورهایی که داعیه حقوق بشر دارند و آشکار میزبان رهبران و اعضای این گروهک هستند. شاهد اقدام غیرسازنده و سؤال برانگیز دولت فرانسه درباره نشست اخیر فرقه تروریستی منافقین بودیم.

وی تاکید کرد: دولت فرانسه باید به دولت و ملت ایران پاسخگو باشد که با چه توجیهی دستش به خون ۱۷ هزار شهروند ایرانی آلوده است؛ در خصوص ایران اقدام تروریستی مسلحانه انجام داده است در وقایع اخیر در ایران نقش داشته‌ است.

تسلیم فشارها نمی‌شویم

کنعانی در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تاثیر بر آن تبادلات تجاری ایران با کشورهای دیگر افزود: تحریم های یکجانبه از اساس وضع شدند که در مسیر همکاری‌های قانونی اقتصادی ایران با کشورهای دیگر مانع ایجاد کنند و این یک امر طبیعی‌ است.

وی گفت: اما اینکه این تحریم‌ها مانع از همکاری ما خواهد بود و به خصوص با کشوری مثل چین، نتایج امروز نشان می‌دهد که ما توانستیم با این فضای تحریمی تبادلات تجاری خود را داشته باشیم و سیاست فشار حداکثری شکست خورده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: به رغم تحریم‌های یکجانبه، ایران روابط تجاری خود با کشورهای دنیا را دارد و بسیاری از روابط تجاری ما با ارزهای ملی یا به صورت تهاتر انجام می‌شود و ما هیچ گاه تسلیم این فشارها نشده و نخواهیم شد و این آمریکا است که تسلیم مقاومت و اراده ملت ایران می‌شود.

کنعانی تصریح کرد: ایران همه تلاش های خود را انجام می‌دهد که هم تحریم‌های ظالمانه رفع و هم بی اثر شود.

وی بیان داشت: تحریم‌های یکجانبه آمریکا مصداق بارز جنایت علیه بشریت است و ما اقدامات لازم خود را در این خصوص انجام می‌دهیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.