افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 15 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1591 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
بیانیه تروئیکای اروپا یک موضع نادرست و نسنجیده بود/ آمریکا موظف به صدور روادید برای رئیس‌جمهور است
21 شهریور 1401 - 16:32
شناسه : 1335
2
به گزارش پایگاه خبری راه وطن و به نقل از ایرنا سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با موضع تروئیکای اتحادیه اروپایی موضع خودش را قبلا رسما اعلام کرده‌ است، این اقدام یک موضع نادرست و نسنجیده در یک زمان نادرست بود و همانطور که قبلا تاکید کردیم ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی بود.
ارسال توسط :
پ
پ

ناصر کنعانی روز دوشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، گفت: امسال به با وجود برخی مشکلات از جمله گرمای کم سابقه هوا، سیل عاشقان از ایران و اقصی نقاط جهان راهی سرزمین عراق شده و در مسیر رسیدن به کربلای معلی هستند، این یک اتفاق باشکوهی است. از میزبانی شایسته و کریمانه دولت و ملت  عراق از زائران اربعین حسینی از جمله زائران ایرانی تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نیاز اروپا به انرژی و صدور بیانیه سه کشور اروپایی و پاسخ ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر بسیار مهم و برجسته در حوزه بازار بزرگ انرژی این توانمندی را دارد که بخشی از نیاز بازارهای جهانی را برای کسانی که علاقه مند هستند از این ظرفیت استفاده کنند، تامین کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اما در ارتباط با موضع تروئیکای اتحادیه اروپایی ما موضع خودمان را قبلا رسما اعلام کرده‌ایم؛ این اقدام یک موضع نادرست و نسنجیده در یک زمان نادرست بود و همانطور که قبلا تاکید کردیم ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی بود.

ایران در روند مذاکرات جاری مبتکرانه و سازنده عمل کرد

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکرات جاری همه تلاش خود را به خرج داد که مبتکرانه و سازنده عمل کند و مسیر را به سمت انجام توافق باز کند. توافق یک مسیر دوطرفه است، انتظار این بود که طرف‌های مذاکره هم در این مسیر سازنده عمل کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: موضوعی که مطرح می‌کنند مربوط به مباحث فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است که صلح آمیز بودن آن اثبات شده و جمع‌بندی سال ۲۰۱۵ میلادی – سال امضای توافق – و بعد از آن گزارش‌های مکرری که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داد دال بر صلح‌آمیز بودن ماهیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود.

وی ادامه داد: در باب امور پادمانی جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته‌ای بود و هست، به همان میزان هم نسبت به عدم اشاعه متعهد و پایبند است و در عین حال از اجرای غیر تبعیض‌آمیز و بی‌طرفانه نظام پادمان‌ها توسط آژانس تاکید می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما همواره تاکید کرده‌ایم که آژانس هم باید به وظایف خود به صورت حرفه‌ای و فارغ از فشار طرف‌های ثالث به خصوص در ارتباط با اتهامات بی‌اساسی که از سوی یک رژیم غیرپایبند و غیر عضو در نظام جامعه پادمان‌ها ارائه شده است، اجتناب کند؛ جای تاسف است که صادرکنندگان سه‌گانه این بیانیه به جای پاسخ مثبت به اقدامات سازنده جمهوری اسلامی ایران در مسیر دستیابی به توافق و به جای تشکر و قدردانی از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحت تاثیر و فشارپذیری از سوی رژیمی قرار گرفته‌اند که عضو هیچ کدام از نظام‌های جامع پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست و متأسفانه در مسیر رویکرد غیرسازنده قرار گرفته است.

وی ادامه داد: توصیه ما به شرکای اروپایی روند گفت‌وگوهای وین این است که مسیر سازنده را در پیش بگیرند و خطای گذشته را جبران کنند و در یک مسیر سازنده و متکامل تلاش کنند که مسیر برای توافق باز شود. جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری سازنده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده و اعلام می‌کند و همچنین آمادگی دارد در مسیر زدودن تصاویر ساختگی و غیرواقعی درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران با آژانس همکاری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال تاکید کرد که همکاری با آژانس هم در مسیر حقوق است و هم در مسیر تکالیف. جمهوری اسلامی ایران همانطور که تکالیفی دارد حقوقی هم دارد این دو در کنار یکدیگر معنا و مفهوم پیدا می‌کنند.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا مذاکرات وین به بعد از انتخابات کنگره در آمریکا موکول شده است، اظهار داشت: تا این لحظه چنین درخواستی را دریافت نکرده‌ایم.

از استمرار و تحکیم روند آتش بس در یمن حمایت می‌کنیم

کنعانی در مورد تحولات اخیر یمن و سفر محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله و رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن به تهران اینطور گفت: ایران موافق استمرار و تحکیم روند آتش بس در یمن هستیم اما آن چیزی که می‌تواند به تحکیم روند آتش بس کمک کند، رفع محاصره یمن و تامین مایحتاج ملت تحت محاصره یمن است.

بسیاری از امکانات ملی خود را در اختیار شهروندان افغانستانی قرار دادیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد آخرین تحولات افغانستان گفت: دانشجویان و دانش آموزان دختر افغانستان از تحصیل باز مانده‌اند؛ جمهوری اسلامی ایران همواره تسهیلات زیادی را در اختیار این دانش آموزان قرار داده اما امکانات ایران محدود است، ولی در عین حال مسئولیت جامعه بین‌المللی نیز وجود دارد. لذا یکی از مناسبات ایران با هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان تامین مایحتاج مردم افغانستان است.

کنعانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره پذیرای حجم زیادی از آوارگان افغانستان بوده و سال‌ها پذیرای چند میلیون آواره افغانستانی است. همچنین در یک سال گذشته میزان زیادی به جمع خواهران و برادران افغانستانی اضافه شده است و بسیاری از امکانات ملی خود را در اختیار شهروندان افغانستانی قرار دادیم.

در خصوص عربستان سعودی تاکید ما بر اتخاذ رویکردهای سازنده است

کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد رویکرد اخیر عربستان و حمایت از اقدام دولت آلبانی در قطع روابط با ایران اظهار داشت: کشورهای منطقه نیازمند اتخاذ تدابیری به منظور تقویت صلح و آرامش در منطقه هستند و این موضوع نیازمند ثبات و زمینه ساز توسعه اقتصادی است.

وی تاکید کرد: آن چیزی که می‌تواند به ایجاد ثبات در منطقه کمک کند، توجه به مصالح ملی و عمومی منطقه‌ است. ما همواره تأکید کردیم که آمادگی داریم با کشورهای همسایه و دوست در منطقه تعامل و گفت‌وگو کنیم لذا اتخاذ سیاست‌های غیرسازنده و غیراصولی در مسیر مذاکرات کمک کننده نیست.در مورد عربستان هم با توجه به نگاه ایران برای استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای وارد گفت‌وگو با آن‌ها شدیم که در پنج مرحله ادامه یافت و توافقاتی حاصل شد. تاکید ما بر اتخاذ رویکردهای سازنده است و ایران به هر اقدام و گام سازنده‌ای به صورت متناسب پاسخ خواهد داد.

گام‌های اجرایی برای عضویت رسمی و عملی ایران در سازمان همکاری شانگهای در حال طی شدن است

کنعانی در مورد نشست سران شانگهای در سمرقند و عضویت دائم ایران در این سازمان اظهار داشت: گام‌های اجرایی برای عضویت ایران در این سازمان در حال طی شدن است. این سازمان به عنوان سازمانی چندجانبه و منطقه‌ای دارای ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های اقتصادی، فنی و ترانزیتی و انرژی است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم و منطقه‌ای دارای منابع مهم انرژی و ظرفیت‌های اقتصادی است و قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال – جنوب دارای ظرفیت‌های زیادی است که می‌تواند در راستای یکی از اهداف مهم سازمان قرار بگیرد. عضویت در این سازمان مصلحت دوسویه است هم برای ایران و هم برای کشوری که با ظرفیت‌های خود در جهت اهداف متنوع اقتصادی، تجاری، بازرگانی و ترانزیتی این سازمان و اهداف مربوط به انرژی سازمان قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: روند عضویت در حال تکمیل شدن است و در نشست آتی یادداشت تعهدات ایران برای جایگاه عضو سازمان به صورت رسمی امضا خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد توافق ایران، روسیه و آذربایجان و تکمیل شدن مسیر کریدور شمال – جنوب و خط راه آهن رشت – آستارا گفت: معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه در این زمینه اطلاعات کافی دادند. در بحث تکمیل مسیر ترانزیتی و مسیر ریلی در رشت – آستارا توافقی بین سه کشور وجود دارد که باید تکمیل شود. در حال حاضر چشم انداز آتی دلگرم کننده است و مسیری است به نظر بسیاری از متخصصان به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ زمان در نقل و انتقال کالا مقرون به صرفه‌ است لذا اراده مشترکی بین ایران، آذربایجان و روسیه برای تکمیل قسمت‌های باقیمانده وجود دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد جزییات نشست سران شانگهای در سمرقند افزود: این اجلاس فرصت خوبی برای انجام دیدارهای دوجانبه است. جزییات را نهاد ریاست جمهوری اطلاع رسانی می‌کند.

دولت آمریکا موظف به صدور روادید برای آیت‌الله رئیسی است

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد صدور ویزا برای آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل افزود: دولت آمریکا بر اساس موافقتنامه دولت مقر موظف است تا زمینه حضور سران همه اعضای سازمان ملل متحد را از جمله مجمع عمومی فراهم کند و انتظار داریم در خصوص ایران نیز به تعهداتش عمل کند.

وی تاکید کرد: به مسئولیت‌های دولت آمریکا به عنوان میزبان توجه داریم و انتظار داریم تا مسئولیت خود را انجام دهد که در این مورد نیز نهاد ریاست جمهوری در این زمینه اطلاع رسانی خواهد کرد.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای نشست امروز شورای حکام ارائه نشده است/امیدواریم مدیرکل آژانس نقش حرفه‌ای خود را ایفا کند

کنعانی در مورد نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و احتمال صدور قطعنامه علیه ایران گفت: تا آنجا که اطلاع داریم پیش نویس قطعنامه‌ای در شورای حکام و آژانس در مورد ایران ارائه نشده  است. ما انتظار یک رویکرد سازنده از آژانس و شورای حکام را داریم و معتقد هستیم که هرگونه اقدام غیرسازنده در آژانس نتیجه غیرسازنده خواهد داشت.

وی افزود: برخی از کشورها، اعتبار آژانس را قربانی دیدگاه‌ها و منافع سیاسی خود نکنند. ایران به طور طبیعی انتظار یک رویکرد سازنده از آژانس و اعضای شورای حکام  دارد و امیدواریم مدیرکل آژانس نقش حرفه‌ای خود را ایفا کند.

منتظر دریافت پاسخ رسمی از آمریکا هستیم/ ایران در پاسخ جدید خود، مطالبات جدیدی را طرح نکرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد پاسخ طرف مقابل به پاسخ اخیر ایران و همچنین اظهارات بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: پاسخ ایران قبلا داده شد و در این ارتباط منتظر دریافت پاسخ رسمی هستیم. مقامات دولت آمریکا ضرورت دارد رفتار سازنده‌ای را برای دستیبابی به توافق در پیش بگیرند، ما بارها تاکید کرده‌ایم و مجددا تاکید می‌کنیم کشوری که به طور یک جانبه از توافق امضا شده در سال ۲۰۱۵ میلادی خارج شده و مانع دستیابی به یک توافق مبتنی بر منافع مشترک در روند توافق شده است و با اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه و غیرمنطقی هزینه‌های زیادی را بر دولت و ملت ایران تحمیل کرده است، حق ندارد اکنون در مقام مدعی قرار بگیرد و ژست طلبکارانه به خود بگیرد.

کنعانی عنوان کرد:‌ این آمریکا است که باید برای بازگشت به روند توافق اثبات کند که یک عضو قابل اعتمادی است، این دولت آمریکا که باید اثبات کند یک رژیم قانون گریز و بحران‌آفرین نیست، این آمریکا است که باید اثبات کند به هنجارهای بین‌المللی پایبند است و به نرم‌های بین‌المللی احترام می‌گذارد.

وی افزود: ایران در پاسخ داده شده به هماهنگ کننده اتحادیه اروپایی به هیچ عنوان موضوعات جدیدی که مانع شکل‌گیری توافق و مانع جمع‌بندی توافقات شود را مطرح نکرده و مطالبات جدی در آنجا طرح نکرده است. اما اینکه طرف‌های مقابل برای امتیازگیری می‌خواهند به جنگ روانی متوسل شوند و به زیاده‌خواهی روی بیاورند بسیار طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران نه به زیاده‌خواهی تمکین می‌کند و نه از خطوط قرمز خود عبور می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما متاسف هستیم که طرف‌های مقابل به جای توجه به منافع ملی و به جای تلاش برای حفاظت از یک مکانیسم دیپلماسی چندجانبه برای حل و فصل اختلافات، منافع یک رژیم قانون‌شکن را و غیرپایبند به نظام جامع پادمانی را بر منافع خودشان و منافع و مصالح بین‌المللی ترجیح می‌دهند.

کنعانی بیان کرد: ما معتقد هستیم که آمریکا و اروپا به ویژه صادرکنندگان سه‌گانه بیانیه اخیر باید اثبات کند که در روند مذاکره به نرم‌های بین‌المللی پایبند هستند و مشخصا اینکه منافع رژیم صهیونیستی را در اولویت تصمیم‌گیری سیاسی خود قرار نمی‌دهند.

وی اضافه کرد: ما تاکید می‌کنیم که اگر اراده سیاسی در طرف مقابل وجود داشته باشد، برای دستیابی به یک توافق مبتنی بر مذاکرات انجام شده و توافقی که در روند مذاکرات صورت گرفته و متونی که تبادل شده است زمینه برای دستیابی به یک توافق همه جانبه تامین کننده منافع و مصالح متقابل فراهم است.

هرگونه اتهام زنی در مورد ادعای حمله سایبری به آلبانی رابه طور جدی رد می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حمله واهی سایبری ایران به آلبانی گفت: جمهوری اسلامی ایران بارها در معرض حملات سایبری قرار گرفته است.جای تاسف است در شرایطی که زیرساخت‌های هسته‌ای ایران مورد هجوم سایبری قرار گرفته است اما ما شاهد واکنش از سوی کشورهای مدعی نبودیم اما در مورد آلبانی در کمترین زمان شاهد بیانیه‌هایی هستیم که اثبات شدنی نیست. در ارتباط با بحث آلبانی ما مواضع خودمان را به طور صریح در این خصوص اعلام کرده‌ایم. ما مجددا تاکید می‌کنیم که هرگونه اتهام‌زنی به جمهوری اسلامی ایران در بحث حمله ادعایی سایبری به آلبانی را به طور جدی و قاطع رد می‌کنیم.

کنعانی افزود: ما برخوردهای دوگانه و استفاده از استانداردهای دوگانه را در مباحث مربوط به قضایای سایبری به طور جدی رد می‌کنیم و این را تقبیح می‌کنیم. جمهوری اسلامی ایران کشوری است که بارها در معرض حملات سایبری قرار گرفته است و در این زمینه به طور ضمنی برخی طرف‌های مدعی نقش خود را اعلام کرده‌اند.جای تاسف است که دولت آلبانی به عنوان کشوری که میزبان یک سازمان معلوم‌الحال و سازمان نشاندار تروریستی شده ادعاهایی را علیه جمهوری اسلامی ایران با زمینه‌سازی طرف‌های دیگری را مطرح می کند که به نظر می‌آید از ابتدا یک سناریوی طراحی شده است.

کنعانی بیان کرد: نکته جالب این است که جمهوری اسلامی ایران قبلا به دولت آلبانی پس از طرح این ادعا اعلام کرد که به لحاظ فنی آمادگی دارد به دولت آلبانی کمک کند برای اینکه ابهامات مرتبط با این موضوع را برطرف کند و توانمندی‌های خود را در حوزه سایبری برای روشن شدن ابعاد موضوع در اختیار قرار دهد.دولت آلبانی در سناریویی قرار گرفته که طراح آن طرف‌های ثالثی هستند.

خبر تایید شده و رسمی مبنی بر آزادی دو نفتکش یونانی ندارم

وی درباره موضوع آزادی خدمه دو نفتکش یونانی گفت: اطلاع کافی درباره این موضوع ندارم. اما انتظار می‌رود در سایه ارتباطاتی که میان دو کشور وجود دارد در آینده شاهد اتفاقات مثبتی در این ارتباط باشیم اما این موضوع در دست مقامات و طرف‌های ذیصلاح در این کشور است. در خصوص بحث آزادی تا این لحظه خبر رسمی و تایید شده‌ای ندارم.

کنعانی در مورد راهپیمایی بزرگ اربعین اظهار کرد: مسئولیت کشوری بر عهده ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور است و وزارت امور خارجه به عنوان یکی از اعضای مهم و موثر در ستاد مرکزی اربعین نقش خود را ایفا کرده و در حال ایفای نقش است.

وی ادامه داد: نقش ما در ارتباط با کنگره بزرگ اربعین نقش هم‌افزا در کنار سایر جهات و وزارتخانه‌ها و تشکل‌ها و سازمان‌های کشور بوده که در چارچوب ماموریت‌های محوله از سوی ستاد مرکزی اربعین ایفای نقش کرده‌اند و وزارت خارجه در این ارتباط فعال است. بخش برجسته نقش وزارت امور خارجه در داخل جغرافیای عراق است و سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد و ۵ کنسولگری ما در این زمینه پایگاه‌ها و مراکز عملیاتی ما در درون عراق هستند که در برگزاری کنگره بزرگ اربعین از ماه‌های گذشته و در این روزها به طور جدی و سنگین ایفای نقش می‌کنند، این‌ها در میدان حضور دارند و نقش نمایندگی‌ها بسیار حائز اهمیت است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: وزارت امور خارجه در سطوح مختلف برای پیگیری‌ها اقدام عمل کرده و امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان در این ایام دو بار با همتای عراقی خود گفت‌وگوی تلفنی انجام داده و از تلاش‌های دولت عراق برای میزبانی و کمک برای رفع مشکلات قدردانی کرد.

ایران به طور مستمر پیگیر آزادی اسدالله اسدی است

وی در پاسخ به سوالی در مورد آخرین خبرها از وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایرانی در بلژیک گفت: موضوع اسدالله اسدی جزو موضوعات در حال پیگیری مستمر ایران بوده و هم در حوزه سیاسی، قضایی و کنسولی به صورت جدی در حال پیگیری است.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد ادعای رئیس موساد مبنی بر این‌که اگر توافقی هم حاصل شود، ایران از حملات در امان نخواهد بود، گفت: از کوزه همان تراود که در اوست.

برجام تنها موضوع یا مهمترین موضوع سیاست خارجی ایران نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سیاست های دولت سیزدهم گفت: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها یا برجام تنها موضوع یا مهمترین موضوع سیاست خارجی ما نیست بلکه صرفاً یکی از موضوعات سیاست خارجی است در عمل هم این رویکرد نشان داده شده که سیاست دولت مبنی بر توجه به ظرفیت‌های نهفته در کشورهای همسایه، توجه به ظرفیت‌های حوزه آسیا و شرق در عمل دیده شده است.

کنعانی عنوان کرد: گزارش‌هایی که دولت مشخصا در هفته دولت که آن را پشت سر گذاشتیم داده است در خصوص افزایش حجم مبادلات تجاری با کشورهای منطقه و کشورهای همسایه در ارتباط با تعداد سفرهایی که صورت گرفت و انجام شد، تعداد کمیسیون مشترک اقتصادی که برگزار شده و تعداد کمیسیون‌هایی که در برنامه برای برگزاری در آینده نزدیک قرار دارند همچنین توجه به ظرفیت سازمان‌های منطقه‌ای چندجانبه مشخصاً سازمان همکاری شانگهای که در همین جلسه هم چند بار مورد اشاره قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: همه این موضوع و بسیاری از موضوعات دیگری که پیش از این گزارش شده است و از سوی دولت، وزرا و دستگاه دیپلماسی و مشخصا معاونت اقتصادی دستگاه دیپلماسی دال بر این است که دولت جمهوری اسلامی ایران به شعار خود در عمل پایبند بوده است و مذاکرات را پیگیری کرده و به عنوان صرفاً یکی از موضوعات مرتبط با حوزه سیاست خارجی اما در حوزه اقتصاد و معیشت این موضوع با برجام گره پیدا نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بازگشت حجم قابل توجهی از ارزها و سرمایه‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به ویژه موفقیت جمهوری اسلامی ایران در بازگرداندن ارزهای بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران از کشور انگلیس که چند دهه در آنجا دپو شده بود و دولت انگلیس حاضر به بازگرداندن آن نبود.

کنعانی ادامه داد: بازگرداندن ارزهای ناشی از صادرات گازی ما به برخی از کشورهای منطقه و تلاش جمهوری اسلامی ایران برای صادرات نفت در شرایط تحریمی و بازگرداندن پول ناشی از صادرات نفت، موجب افزایش حجم تجاری ما با بسیاری از کشورهای منطقه‌ای که  شده است. همه این‌ها نشان‌دهنده موفقیت‌های دولت در انجام تعهداتی است که در ابتدا اعلام کرده و مبنی بر اینکه ما روند اقتصاد، معیشت و تجارت را به روند مذاکرات برجام جام گره نخواهیم زد و امیدوار هستیم که در عمل این اتفاق بیشتر بیفتد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.