افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 15 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1641 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
برگزاری جلسه پدافند غیر عامل
15 آذر 1401 - 14:39
شناسه : 2451
2
جلسه پدافند غیر عامل با محوریت اسکان موقت در مواقع بحران در شهرداری مراغه برگزار شد.
ارسال توسط :
پ
پ

🔹به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر ؛ در این جلسه، شهردار مراغه طی سخنانی بحث پدافند غیر عامل را فراتر از بحث یک کشور بلکه جهانی عنوان نمود که کاهش آسیب پذیری، افزایش بازدارندگی، تداوم فعالیت های ضروری، تسهیل در مدیریت بحران و ارتقای پایداری ملی را در پی خود دارد.

🔹مهندس محمد مقتومی ایجاد سامانه یکپارچه و هوشمند رصد، پایش، ارزیابی، آشکارسازی، هشدار و تشخیص به موقع تهدیدات و بحران‌ها، طراحی و اقدام پاسخ اضطراری موثر و مناسب نظام سلامت به حوادث متعارف و نامتعارف و همچنین بازیابی و توانبخشی بر اساس یک برنامه زمانبندی منطقی با هدف بازگشت به زندگی عادی، تداوم فرآیند توسعه و کاهش آسیب پذیری را از اهداف کلی برگزاری جلسات پدافند غیر عامل برشمرد.

🔹مهندس مقتومی نتایج بکارگیری دفاع غیرعامل را صیانت از محیط زیست، ایمن سازی و کاهش آسیب پذیری، کاهش بحران و امکان بازسازی مناطق آسیب دیده با کمترین هزینه عنوان کرد که اثرات نامطلوب در ارتقای بهداشت و ایمنی افراد را به حداقل رسانده و توان امداد رسانی بموقع و دفاعی مجموعه در زمان بحران را افزایش می دهد.

🔹شهردار مراغه اولویت اول در مواقع بحران و حوادث را فرهنگ سازی عمومی استفاده از وسایط نقلیه عمومی عنوان کرد و افزود: با توجه به تجاربی که وجود دارد، متاسفانه در اینگونه مواقع مردم بجای استفاده از ظرفیت وسایط نقلیه عمومی هر شخص بسراغ وسیله نقلیه خود رفته و این باعث قفل ترافیکی در معابر سطح شهرها و در نتیجه مسدود شدن دسترسی به خروجی شهرها میگردد و این ناشی از مشکل فرهنگی در استفاده از خودروهاست.

🔹 مهندس مقتومی گفت: موضوعات مهمی که در بحث پدافند غیرعامل بایستی مد نظر قرار گیرند بحث پیشگیری ، بحث ترافیک و ایمن سازی ساختمانهاست که ما می‌توانیم با آینده نگری از هم اکنون در گام اول به موضوع عملیاتی نمودن زیرساخت‌های اولیه از جمله نحوه تامین غذا و آب آشامیدنی و وضعیت و نحوه اسکان حادثه دیدگان برنامه ریزی کنیم.

🔹وی افزود: در بحث اولویتها متاسفانه بافت فرسوده شهر به شدت در معرض خطر و آسیب هست که میتوانیم با مسیرگشایی معابر این بافت، سرعت امداد و کمک رسانی را تسریع ببخشیم ولی  امروزه قوانین میراث فرهنگی اجازه عقب کشی و تعریض املاک در بافت فرسوده را نمی‌دهد و بدین سان تعارض در قوانین باعث سردرگمی می‌گردد.

🔹شهردار مراغه با تاکید بر اینکه بایستی راهکارهای اساسی در بحث اولویتها صورت گیرد افزود: استفاده از ظرفیت‌های مردمی و اتحاد و همدلی در بین دستگاههای اجرایی و آموزش همگانی و مردمی یکی از بهترین راهکارهای رفع موانع در این زمینه است.

🔹 مهندس مقتومی در خاتمه، وجود مشکلات اساسی در زیر ساختهای شهری را از موانع دیگر در امر پدافند غیر عامل خواند.

🔹همچنین در ادامه این جلسه معاون هماهنگی امور فنی و عمرانی فرماندار مراغه پدافند غیر عامل را یک ضرورت حیاتی برای جامعه دانست و افزود: هدف نهایی پدافند غیرعامل دستیابی به جامعه ایمن است و در این زمینه آموزش و فرهنگ سازی باید مورد توجه قرار گیرد.

🔹 وی با بیان اینکه پروژه های عمرانی باید پیوست پدافند غیرعامل داشته باشد، اظهار داشت: در راستای افزایش ضریب امنیت پروژه ها، پیوستهای پدافندی در پروژه های عمرانی ضروری است.

🔹مهندس رحمت الله عطایی با اشاره به اینکه یکی از کارهای مهم در پدافند غیر عامل راه‌های جایگزین است، تصریح کرد: اقدامات جایگزین در پدافند غیر عامل مهم است و باید مورد توجه مدیران و برنامه ریزان قرار گیرد.

🔹وی بر اجرای طرح‌های پدافند غیر عامل در بخش‌های مختلف شهرستان تاکید کرد و گفت: در بسیاری از حوزه‌ها و بخش‌ها نیاز است پدافند غیر عامل اجرا و مسائل و مشکلات موجود بررسی و شناسایی شود تا در مواقع بحران بشود بهتر برنامه ریزی کرد.

🔹مهندس عطایی بر ضرورت برگزاری مانورهای پدافند غیرعامل در دستگاه‌های اجرایی این شهرستان تاکید کرد و خاطر نشان ساخت: بازدارندگی و به حداقل رساندن آسیب‌ها هدف اصلی برگزاری مانور پدافند غیرعامل است.

🔹 گفتنی است در ادامه این جلسه برنامه ریزی جهت اجرای رزمایش در یکی از نقاط حادثه خیز مراغه صورت گرفت و مقرر شد بر اساس برنامه ای مدون، نیاز سنجی در جهت بهتر برگزار کردن این رزمایش صورت گیرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.