افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 25 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1643 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
اصلی ترین مشکل بافت های فرسوده ادامه دار بودن ساخت و ساز در این نواحی است
01 خرداد 1402 - 19:51
شناسه : 3814
0
شورا نشینان مراغه در جلسه علنی شورای شهر مراغه به موضوع بافت ناکارآمد پیرامون شهر و در مرکز شهر پرداختند. موضوعی که جلوگیری از گسترش آن، به اقدامی عاجل و فوری نیازمند است.
ارسال توسط :
پ
پ

اصلی ترین مشکل بافت های فرسوده ادامه دار بودن ساخت و ساز در این نواحی است

شهرام مروتی سرپرست شهردار مراغه با تاکید بر اینکه نمی توان یک شبه و حتی یکساله مشکلات بافت های فرسوده و ناکارآمد را ریشه کن کرد افزود: اصلی ترین بحث مدیریت شهری در بحث بافت ناکارآمد، ادامه ساخت و ساز در این نواحی به روش غیر اصولی است.


سرپرست شهرداری مراغه با تاکید بر ضرورت توجه فوری به بحث بافت های فرسوده و ناکارآمد افزود :افزایش جمعیت و مهاجرت بی‌رویه به شهرها سبب شده تا علاوه بر تغییر ساختار و كاربری بافت‌های قدیمی شهر، همچنین بافت‌های نامتعارفی به حاشیه شهرها اضافه شود كه بدون هیچ الگوی درستی توسعه پیدا كرده‌اند.
شهرام مروتی گفت: به دلیل نداشتن سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب نه تنها از فرصت‌های بالقوه مناطق پیرامونی شهرها برای توسعه و ارتقای کیفیت زندگی استفاده نشده است، بلکه تداوم وضعیت موجود ممکن است تهدیدهای جدی همچون تخریب و آسیب‌پذیری بالا هنگام وقوع بلایای طبیعی و انسانی را متوجه این مناطق کند
وی ادامه داد: بازآفرینی بافت فرسوده به عنوان محل سکونت و معیشت میلیون‌ها نفر با حفظ جان و مال شهروندان نقشی مهم در کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش اعتماد و نشاط اجتماعی و توسعه پایدار دارد و تحقق ۱۰۰ درصدی این راهبرد نیازمند توجه بیش از پیش در زمینه تسهیل‌گری برای نوسازی و بهسازی است.
وی اذعان کرد: فقدان سند مالكيت رسمي و محروميت از خدمات و زيرساخت‌ هاي شهري از شاخص‌ هاي سكونتگاه هاي ناكارآمد و شرايط موجود و حاكم بر اين گونه نواحي در بروز ناهنجاري ‌هاي اجتماعي بسيار مساعد است.ساكنان بافت هاي ناكارآمد به طور عمده از خدماتي نظير پارك، ورزشگاه و معابر مناسب محروم هستند و درصورت بروز حوادث، روند امداد رساني كند مي شود، به همين جهت توانمندسازي اين مناطق از تمامي جهات فرهنگي، امنيتي، اقتصادي و آموزشي راه حل مناسبي است كه امروزه باید مورد توجه قرار گیرد.

سرپرست شهرداری مراغه ادامه داد: طرحی در حال مطالعه داریم که بر اساس آن می توان با اعطای تسهیلات و مشوق های قانونی در ابتدا ساخت و ساز در بافت ناکارآمد را به حداقل برسانیم و در قدم بعدی بتوانیم نسبت به اصلاح ساختار های اشتباه این مناطق تلاش نمائيم.

ناصر رحمتی عضو شورای شهر با انتقاد از ساخت و ساز های غیر قانونی در باغ های شهر مراغه افزود: متاسفانه به دلیل عدم نظارت های کافی متولیان امر و مجموعه مدیریت شهری روز به روز شاهد تخریب بی رویه باغات شهر می باشیم.

وی افزود: متاسفانه تاکنون اقدام خاصی در این بحث صورت نگرفته است و این موضوع نیاز به ورود دادستانی محترم است.

ابراهیم خوش رفتار نیز عقیده دارد در بحث ساخت و سازوهای غیر مجاز باید تلاش کنیم تا در قالب طرح های مختلف از اقشار آسیب پذیر حمایت های قانونی انجام دهیم تا آنها به ساخت ساز های قانونی تشویق شوند.

رئیس شورای شهر مراغه نيز در اين جلسه گفت:

احیا و نوسازی بافت‌های فرسوده و جهت‌گیری قرارگاه جهادی مسکن با رویکرد بازآفرینی شهری به‌ویژه در مناطق کم‌برخوردار با ایجاد مشوق‌های مورد نیاز می‌تواند تحولات اساسی در زمینه ساخت و سازها و مقاوم‌سازی ابنیه در شهرها ایجاد کند.

دکتر رضا عسگری افزود: بسیاری از تصمیمات و اقدامات تشویقی درخصوص بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده از بسیاری جهات به دلیل نبود منابع و بروکراسی‌های اداری ابتر ماند و موجب شد زخم بافت‌های فرسوده بر تن  مجروح همچنان باقی بماند.

وی اذعان کرد: باید با تلاش های مجموعه مدیری شهری اقدامی موثر در این خصوص داشته باشیم .

 

بهمن محمودی گفت: ۷ نقطه در شهر مراغه مستعد ساخت وساز می باشد که با ساماندهی آنها می توان ۱۵۰ هزار هکتار بافت مسکونی در شهر ایجاد کرد و از اين محل می توان برای اقشار کم برخوردار زمین مناسب برای تهیه مسکن ایجاد کرد.


به گزارش پایگاه خبری راه وطن بافت های فرسوده شهری به دلیل كاستی در برنامه‌ریزی‌های گذشته، دچار آسیب‌های كالبدی، اجتماعی و اقتصادی شده‌اند و بازگشتن این مناطق به متن توسعه اقدامات معینی را از ناحیه دولت می‌طلبد تا برای بخش خصوصی انگیزه ‌بخش باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.